MOKREJŠ, J. Software pro ovládání DSLR s využitím v mikroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Student se v rešerši tematicky zabývá vlastnostmi mikroskopických kamer a jejich srovnáním s DSLR, navazuje rozborem komerčního software užívaného pro nastavení a ovládání mikroskopických kamer. Rešerše je stručná, relativně málo citována, na druhou stranu je výstižná a ve velké míře odpovídá charakteru diplomové práce, která má praktické zaměření. Praktická část nebyla snadně proveditelná, nesla s sebou řadu potřeba a objevily se i různé překážky. Proto u studenta chválím vysokou míru aktivity a ochotu se tématu průběžně věnovat. Student pro ovládání DLSR využil dostupné knihovny pro jazyk Python, vyzkoušel celkem dva různé přístupy. Představil programové vybavení pro ovládání DSLR a své řešení ověřil a demonstroval na různých příkladech. Řešení není optimální, velkou roli hrají velké doby trvání různých procesů, ale je funkční. Zadání tak jde považovat za splněné. Programové řešení, ukázky a provedené testy jsou dobře zdokumentovány. Negativně však hodnotím způsob ověřování programového řešení, kdy obecný charakter testů řízení DSLR v běžném prostředí neodpovídá zaměření práce a využití DSLR u mikroskopu, které s sebou může přinášet řadu specifik. Celkově je práce na velmi dobré technické úrovni, má vhodné provedení i po jazykové a formální stránce. Práci hodnotím 80 body.
Student Jakub Mokrejš se v práci zabývá tvorbou ovládacího rozhraní pro využití zrcadlovky v mikroskopii. Práce má převážně popisný charakter, dokumentující navržené řešení, ale chybí v ní hlubší zdůvodnění výběru jednotlivých kroků vedoucích k řešení. Jádro práce spočívá ve vytvoření obslužných skriptů pro knihovnu gphoto2 a ve vytvoření jednoduchého grafického uživatelského rozhraní, kterým jsou tyto skripty spouštěny. Struktura práce je smysluplně členěna, ale její text obsahuje řadu nedostatků: principy vytvořených funkcí by měly být prezentovány pomocí blokových diagramů namísto vložením kódu přímo do textu práce; práce obsahuje zmatečné tvrzení, že rozlišení kamery není důležité, ale počet pixelů ano; ve front-endu je implementováno roletové menu, ale v práci chybí popis možných hodnot tohoto menu a zdůvodnění jednotlivých položek, které by mohly mít vztah ke kvalitě akvizice obrazu. V praktické části práce se ukázalo, že časové prodlevy při vzdáleném ovládání zrcadlovky přes počítač jsou příliš dlouhé a činí rozhraní prakticky nepoužitelným. Student proto vytvořil alternativní řešení s využitím Raspberry Pi, které však tyto časy ještě prodloužilo. V práci by proto měla být zahrnuta optimalizace časových prodlev a pokud to není možné, mělo by být zdůvodněno, proč nelze provést žádnou optimalizaci. Dále není možné provést analýzu kvality snímků a vyjádřit se k vhodnosti použití zrcadlovky v mikroskopii, protože student nepřipojil kameru k mikroskopu a demonstroval funkčnost řešení na snímcích běžného okolí, konkrétně na stojanu s kytkami. Formální stránka práce je vyhovující a přes řadu překlepů je práce stále čtivá, k čemuž přispívá i názornost schémat a grafických výstupů. Použitá literatura je relevantní. Zadání je splněno, přestože jeho potenciál mohl být vytěžen důkladněji. Proto práci hodnotím 70 body.
eVSKP id 150880