VÁŇA, M. Kybernetické prostředí pro systémy typu ICS/SCADA [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student pracoval v rámci celého roku pečlivě a pravidelně konzultoval postup své práce. Z pohledu zadání byla provedena analýza komunikačního modelu ICS/SCADA i s komunikačními protokoly. Dále bylo vypracováno srovnání dostupných prostředí pro ICS/SCADA systémy. Nakonec je vytvořeno simulované prostředí využívající komunikaci vybranými protokoly. Nedostatkem v praktické části je zcela jistě nezahrnutí HMI, které v práci chybí, které je podstatnou část daných systémů. Nejsou také jasné samotné HW nároky a mohly tak být lépe rozpracováno pomocí měření také vlastnosti vytvořeného prostředí. Samotný text je dobře členěn, jen se v některých místech objevuje neodbornost. Počet citačních pramenů je standardní, mohlo však být využíváno více odbornějších zdrojů. V rámci výše uvedeného hodnotím B/80.
Předložená diplomová práce se zabývá návrh a realizací kybernetického prostředí pro systémy z prostředí ICS/SCADA. Student provedl rozsáhlou analýzu dostupných nástrojů pro virtualizaci SCADA infrastruktury, která vedla k realizaci systému schopného komunikovat s nejpoužívanějšími protokoly ModBus, DLMS, IEC 60870-5 a IEC 61850. Nedostatky práce vidím v jejím zpracování, kde je text v některých částech psán neodborně, ale jinak je práce přehledná, konzistentní a logicky uspořádaná. Dalším nedostatkem je testování funkčnosti zvolených protokolů. Některé protokoly nebylo možné testovat z důvodu nedostupnosti zařízení, ale u protokolů z dostupnými zařízeními mohlo být testování popsáno rozsáhleji. Dále samotný nástroj pro správu SCADA infrastruktury je popsán z obecného hlediska, ale nejsou dostatečně popsány možnosti pro jednotlivé připojené kanály/zařízení (např. možnost ovládání prvků v síti, signalizace prvků v kritických situacích atd.). Přes výše uvedené nedostatky doporučuji práci k obhajobě a hodnotí známkou C/75 bodů.
eVSKP id 118180