DVOŘÁK, T. Optické zesilovače a jejich aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Cílem práce studenta byl teoretický rozbor problematiky optického zesilování. V rámci praktické práce měl student navrhnout a realizovat optický zesilovač. Zadání bylo splněno v plném rozsahu. Student pracoval samostatně a pravidelně konzultoval průběžné výsledky práce. Problematice porozuměl velmi dobře. Formální zpracování práce je na dobré úrovni. Celkově jsem byl s prací studenta spokojen, proto navrhuji známku A, 95 bodů.
Předložená práce odpovídá splnění zadání v plném rozsahu. V teoretické části práce byla popsána problematika základních parametrů optických zesilovačů a jednotlivé druhy optických zesilovačů. Teoretickou část by bylo vhodné doplnit tabulkou, která by shrnula parametry, použití, výhody a nevýhody popsaných druhů optických zesilovačů. V praktické části práce se student zabývá návrhem, realizací a měřením EDFA zesilovače. Kde si student dal velmi záležet na grafickém návrhu/provedení, uspořádání a sestavení komponent do 1U AL chassis. Z praktického hlediska velmi chválím využití displeje pro ovládání, nastavení a zobrazení parametrů zesilovače a především umístění nejdůležitějších konektorů VGA, USB a RJ-45 pro nastavení zesilovače na čelním panelu. Dále chválím studenta, že myslel na dvojité jištění samotného vypnutí zesilovače neoprávněnou osobou. K uspořádání komponent sestaveného zesilovače mám dvě výtky, a to k nevhodnému umístění elektrických zdrojů, a to především z hlediska jejich chlazení a nevyvedení rezervního konektoru RJ-45 ze základní desky, například na zadní panel. Podle metodiky citování není zřejmé, který text je citován a který je vlastním dílem, například vzorce 1.4–1.8. Dále by autor měl citace umisťovat do textu “před tečku nebo dvojtečku”. Autor práce se nevyvaroval typografickým chybám, které mírně degradují kvalitu práce, například samohlásky na konci řádku, nevhodné použití spojovníku/pomlček a s ohledem na jazyk práce autor nesprávně používá desetinnou tečku místo desetinné čárky (str. 22, tabulka). Seznam symbolů, veličin a zkratek není kompletní (seznam veličin obsahuje pouze vzorkovací kmitočet a zbylé veličiny, které autor používá např. u rovnic, nejsou uvedeny). V kapitole 2.5 je překlep v celkové délce, autor uvádí 7 km místo předpokládaných 70 km. I přes zmíněné nedostatky navrhuji studentovi udělit známku A (91 bodů).
eVSKP id 93754