ŠEFARA, P. Výzkum spolehlivosti pájených spojů v dusíkové atmosféře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
1. Aktuálnost řešené problematiky Diplomová práce řeší aktuální problematiku z oblasti bezolovnatého pájení se zaměřením na stanovení nutných koncentrací ochrané dusíkové atmosféry. Je významná v praktických aplikacích v souvislosti se spolehlivostí a jakostí elektronických sestav obsahujících velké množství stále menších pájených spojů, ale rovněž z pohledu ekologického managementu. Ve světě je jen několik publikadcí, které navíc často popisují rozdílné výsledky. Proto je práce zaměřena na stanovení nezbytné hranice dusíkové atmosféry pro tvorbu jakostního pájeného spoje. Je to téma aktuální i pro řadu výrobních firem. 2. Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Během zpracování diplomové práce chodil diplomant na konzultace vždy, když bylo třeba, a přitom pracoval samostatně a o stavu řešení podával pravidelně dílčí informace. Lze konstatovat, že diplomová práce je zpracována v požadovaném rozsahu a má nezbytnou inženýrskou úroveň, jak po odborné, tak i po formální stránce. Komunikace s diplomantem byla v celém průběhu řešení bezproblémová. 3. Aktivita při dokončování Aktivita diplomanta se zdravě stupňovala s blížícím se termínem odevzdání, a vše probíhalo dle stanoveného plánu. Aktivita diplomanta vyústila v praktické části DP, kde byly realizovány a experimentálně ověřeny funkční vzorky, získány nové výsledky a také cenné poznatky. 4. Práce s literaturou a praktické výstupy Diplomant dokázal pracovat s dodanou literaturou a prokázal schopnosti se v dané problematice orientovat.
Diplomová práce studenta Bc. Petra Šefary se zabývá výzkumem jakosti pájeného spoje vytvořeného za přítomnosti ochranné dusíkové atmosféry. V teoretické části se věnuje rozboru problematiky řešených témat (vlivy působící na správnou tvorbu pájeného spoje, metody testování jakosti). Praktická část popisuje výzkum jakosti pájených spojů vytvořených pájkou SCANGe071-T3, kde byly použity metody jako optická inspekce vzhledu spoje, destruktivní mechanické zkoušky střihem, zkoumání struktury spoje (rentgenové snímky, mikrovýbrusy) a zjištování roztékavosti použité pájky. Grafy na stránkách 49 a 50 jsou malé a nepřehledné. Bylo by dobré grafy rozdělit podle povrchové úpravy vzorků a přidat spojnici trendu. Některé obrázky a tabulky se nacházejí uvnitř odstavce textu, i když by maly být za ním. Také nejsou zmíněny a vysvětleny v textu (např. Obr. 2.1). Místo kapitoly "Regulace při pájení v ochranné atmosféře", která nemá praktickou vypovídající hodnotu v této práci, jste měl použít pájecí profil v příloze a náležitě jej okomentovat. V praktické části chybí souhrn použitých zařízení a postup pro přípravu vzorků. Exsikátor (pájecí zařízení) a regulátor jsou popsány v teoretické části, avšak chybí informace o měření zbytkového kyslíku v pracovním prostoru a také název zařízení použitého pro tisk pájecí pasty. U pájecí pasty měl být uveden i typ tavidla a velikost částic. I přes určité nedostatky je práce na velmi dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 83 body, tedy známkou B.
eVSKP id 85713