GALBIČKA, T. Technologie využívající organických materiálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Tomáš Galbička po nepříliš dobře zvádnutém semestrálním projektu chtěl i nadále pokračovat ve mnou zadaných tématech. Mé nové zadání bylo podmíněno výrazným zvýšením aktivity, což se bohužel nestalo. Téma bylo voleno více experimentální, kde by student mohl uplatnit i konstrukční um. Student si o 1 rok prodloužil studium, aby měl, mimo jiné, čas na diplomovou práci, ale opět vše nechal na poslední chvíli. Nedostatek času se odrazil v nepříliš dobře připraveném experimentu a získaných datech, jejiž hodnota je bohužel velmi diskutabilní, což výrazně snížilo kvalitu práce. Ke konci už spěchal i s odevzdáním své práce, aniž by do ní zahrnul mé poslední připomínky. Práce s literaturou jsou spíše podprůměrné, student se nevěnoval studiu současného stavu dostatečně. Velmi špatně rozvrhl svůj čas řešení práce, na konzultace se dostavoval do určité míry připravený, ale mezi konzultacemi byly dlouhé pauzy a i přes upozorňování, že dílčí práce měly být dávno hotové, nedošlo ke zlepšení. Z uvedených důvodů hodnotím práci jako dostatečnou/E.
Student Bc. Tomáš Galbička se ve své diplomové práci zabýval technologiemi využívající organických materiálů. Měly být nastudovány základní flexibilní materiály, ale i technologie využívané pro organickou elektroniku. Po nastudování této problematiky měl student navrhnout libovolný hybridní systém skládající se z organických prvků i z klasických SMD. Součástí návrhu měl být popis využití různých technologií a postupů realizace. Poté měl být zvážen postup vyhovující našim podmínkám a tento realizován do podoby demonstrátoru, na kterém by se následně prováděli spolehlivostní zkoušky. V první kapitole teoretické přípravy student rozebírá moderní flexibilní materiály a technologie. Uvádí zde vývoj zobrazovací techniky, potenciální materiály pro ohebné substráty, jejich požadované vlastnosti a stručný popis technologie tenkovrstvých tranzistorů. Této části bych vytkl nedostatečné pozornosti samotnými dostupnými technologiemi, jak hybridními, tedy kombinací flexibilního materiálu s SMD prvky, tak i technologiemi realizovanými čistě na organických substrátech s využíváním organických polymerů (nejen zobrazovací prvky). Student zde uvádí tabulku srovnávající různé vlastnosti vybraných polymerů, které se ve většině případů odvíjejí teprve od konkrétních složení substrátů pro vybrané aplikace průmyslu (např. optická čistota a drsnost povrchu). V dalších částech se student zabývá pí-konjugovanými polymery pro OLED technologie a jejich charakterizací a syntézou, dále metodami testování spolehlivosti ohýbáním substrátu a výběrem metody. Student zde popisuje výrobu testovacího zařízení, které bude využito pro testy spolehlivosti. V experimentální části se student věnuje měřící metodě, která je použita pro měření defektnosti pájených/lepených spojů různě umístěných na flexibilním polyimidovém substrátu. Vyhodnocení úspěšnosti provedení pájených/lepených spojů by bylo vhodno porovnat i jinou metodou, např. pomocí mikrovýbrusu. Výsledky byly prezentované pomocí grafického, ale i tabulkového znázornění, které ovšem postrádalo vzorový příklad výpočtu. V grafickém zobrazení by to chtělo uvádět jednotlivé měření na SMD prvcích pod stejnou barvou řady, protože se tak výsledky stávají hodně nepřehlednými. Problematika využívání organických technologií je v dnešní době velmi aktuální a do budoucna perspektivní. Diplomant mohl v této práci využít daleko více zdrojů k celkovému globálnějšímu pojetí tohoto tématu. V praktické části má pěkné grafické znázornění používaného demonstrátoru, ale chybí uvedení jediné reálné fotografie zařízení. Na diplomovou práci mohlo být uděláno daleko víc spolehlivostních testů. Práce je zpracována průměrně, a proto ji hodnotím známkou dostatečnou.
eVSKP id 74342