ŠTEFEK, R. Klasifikace LED z hlediska citlivosti na kolísání napájecího napětí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Drápela, Jiří

Diplomová práce je příspěvkem k objektivní charakterizaci citlivosti existujících technických řešení měničů pro LED zdroje na kolísání napětí způsobující blikání generovaného světelného toku. Cílem bylo ověřit citlivost navrhovaných metod využívajících kvalifikačního indexu na výběr a parametrizaci testovacích signálů, stejně jako na způsob zpracování výsledků testů. A nakonec, na základě výsledků citlivostních analýz navrhnout optimální postup s ohledem na časovou náročnost a výpovědi-schopnost zkoušek. Práci považuji za obsahově a informačně optimální, bez zásadních připomínek k formální stránce zpracování. Oceňuji zodpovědný a svědomitý přístup diplomanta a dosaženou míru pochopení dané problematiky. Práce byla pravidelně konzultována a jednotlivé dílčí úkoly byly řešeny převážně rovnoměrně. Výsledky práce jsou přínosné pro vývoj objektivní metody klasifikace odolnosti/citlivosti LED zdrojů na rušení napětí související s blikáním. Provedené analýzy jsou cennou zpětnou vazbou k již dříve provedeným návrhům postupů testování a hodnocení. V závěrečné části student navrhuje možnosti budoucího vývoje definice testů, které jsou v souladu s dosaženými výstupy z provedených analýz. K obsahu mám pouze jednu technickou připomínku, a sice chybí objasnění vztahu mezi obr. 5-4 a 5-3. S přihlédnutí ke všem dílčím hodnocením a komentářům doporučuji předloženou diplomovou práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm A/92 b.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Baxant, Petr

Cílem práce Bc. Romana Štefka bylo optimalizovat metodu měření blikání světelných zdrojů, aby časová náročnost byla menší než se vyžaduje aktuálně. Student ve své práci detailně rozebírá metodiku měření blikání světelných zdrojů, vliv kolísání napětí na výsledný efekt blikání a způsoby hodnocení blikání. Jedná se o poměrně rozsáhlé rešeršní téma, které navazuje na dlouhodobý výzkum jeho vedoucího práce. Navazuje dále na praktické aplikace s vyhodnocením blikání pomocí měřícího systému vyvinutého na Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT. Student vybral 24 testovacích zdrojů LED se širokým spektrem odezvy blikání na kolísání napětí a podrobil je testování citlivosti na meziharmonické modulační napětí. Provedl vyčíslení indexů LFI a zařazení do jednotlivých kategorií. Dále provedl citlivostní analýzu vlivu váhových koeficientů a rozbor dopadu na výslednou kategorii. V další kapitole se zabývá testováním odolnosti meziharmonickým signálem a porovnává klasifikaci LED oproti předchozí citlivostní analýze. Za nejvýznamnější část lze považovat návrh optimalizačního procesu a volby pro testování, které zrychlí proces klasifikace zdroje. Poslední kapitola práce se zabývá drivery pro LED, jejich typovou topologií a odolností proti změnám napětí, kde provedl zatřídění topologií do jednotlivých tříd. Za drobné nedostatky uvádím tyto: Str. 3 - kap. 2.3. - pojem “svítidlo” měl být světelný zdroj. Str. 7. obr. 3-2 - směr proudu a napětí nekoresponduje, dále chybí směry fázorů ve fázorovém diagramu (E, RsIo, ZsIo, XsIo). Str. 18 - místo v(l) má být V(l) Str. 23 a jinde -překlep “světlený” tok > světelný tok, obdobně str. 24 - “světlené” zdroje. Jinak je práce celkově provedena velmi pečlivě a přehledně. Celkový přínos práce vidím v rozšíření měřícího systému a zrychlení procesu testování zdrojů bez podstatného zhoršení přesnosti měření. Tím se snižuje celková cena nabízených služeb v této oblasti a tak se stává testování parametru blikání dostupnější. Doporučuji práci k obhajobě u státních zkoušek.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 119207