FOLK, J. Návrh a optimalizace technologických postupů zápisu apodizovaných Braggových vláknových mřížek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Cílem práce diplomanta Bc. Jana Folka bylo vylepšení technologického zařízení a optimalizace parametrů technologického procesu výroby čistě apodizovaných Braggových vláknových mřížek (FBG) založeného na principu vícenásobné expozice optického vlákna UV laserem bočním osvitem přes fázovou masku. Diplomant prostudoval teorii chování a technologii vytváření optovláknových Braggových mřížek v UV senzibilizovaných jednovidových optovláknových vlnovodech. Seznámil se s problematikou apodizace mřížek a s procesy, které jsou využívány při přípravě mřížek v oddělení speciální vláknové optiky (SFO) firmy NETWORK GROUP, s.r.o. Při své práci se soustředil na procesy přípravy vláken k UV expozici difrakčních struktur přes fázovou masku do vlákna a zde rozpracoval záměr eliminovat vlivy zbytků odstraňované primární ochrany vlákna na expozici mřížky. Hodnotil také vlivy ohřevu vlákna a prokluzu vlákna v držácích během procesu vícenásobné expozice vlákna pulsním UV laserem a správné napínání a posuvy vlákna mezi jednotlivými dílčími expozicemi. Diplomant splnil požadavky zadání diplomové práce, odborná úroveň práce svědčí o pochopení problematiky a jejích úskalí. Diplomant pracoval svědomitě, využíval v plné míře konzultace s vedoucím práce a vývojovým a technickým týmem. Dílčí úkoly práce řešil samostatně, větší pozornost a důslednost by byla potřeba k řešení a k potlačení vlivů neočekávaných jevů při experimentech. Formální stránky práce splňují standarty a očekávání, jazyková stránka práce a diplomantovo vyjadřování v popisech experimentů byly v některých statích práce neobratné, což mírně ubírá na srozumitelnosti práce. Toto však diplomant nahradil houževnatostí a podařilo se mu v rámci diplomové práce experimentálně ukázat cesty k dalším technickým krokům optimalizace procesu přípravy Braggových mřížek. Souhrnně hodnotím aktivity diplomanta ve zpracování diplomové práce 90 b. V Brně, 29. 5. 2024 František Urban, doc. Ing. CSc. Vedoucí práce
Diplomová práce pana Jana Folka je zaměřena na vývoj a testování apodizovaných mřížek. Práce rozebírá problematiku jednotlivých kroků ať už přípravy vlákna v rámci zbavení primární ochrany a dále také samotný proces zápisu apodizované mřížky. První kapitola je zaměřena na základní informace o parametrech přenosu na optickém vlákně, kapitoly 2 a 3 se věnují technologii vláknových mřížek a jejich výrobě. Čtvrtá kapitola rozebírá jednotlivé druhy apodizačních funkcí a tvorbě apodizované mřížky. V páté kapitole jsou shrnuty cílové kroky pro praktickou finální realizaci apodizovaných mřížek a šestá čtenáře seznamuje s přípravnými pracemi pro výrobu vláknových mřížek. Výše uvedené kapitoly by bylo možné sloučit maximálně do dvou úvodních sekcí a nevytvářet zmatečné členění teoretického úvodu a vlastní práce. Následující kapitoly se již věnují tvorbě přípravku pro přenos vlákna ze stripovacího zařízení do zařízení pro zápis mřížek. Dále je uveden přínos využití přípravku pro udržení správného natočení optického vlákna vůči laserovému svazku a fázové masce určené pro zápis vláknové mřížky. V kapitole 8 je uvedeno několik testů spočívajících v odladění zápisu konvenční Braggovy mřížky. Jedná se o test napnutí vlákna a kontinuálního držení po daný čas závislý na deformaci vlákna a přitažení držáků vlákna. Uvedené grafy popisují závislost poklesu vlnové délky v závislosti na uchycení vlákna v přípravku. Všechny uvedené testy jsou bohužel zatíženy nepřesností měření vlnové délky a okolními vlivy změny teploty. Další testem je vliv teploty, která působí na vlákno během zápisu a na stabilitu a změnu vlnové délky již zapsané Braggovy mřížky. Bohužel všem uvedeným testům chybí krátké zhodnocení a zdůvodnění proč jsou důležité při zápisu Braggovy mřížky a naprosto zásadní pro zápis apodizované mřížky. V práci je rovněž několik překlepů a hovorových výrazů jako: Odizolování vlákna – stripování vlákna - str 31. Přendání vlákna – str 36. Mikrostain - str 61. Rovněž v obrázku 27 chybí grafické znázornění tloušťky akrylové vrstvy vs. nehomogenit na vlákně. Proces výroby apodizované mřížky v kapitole 8.3.1 je zapsán a vysvětlen velmi dobře, uvedené vztahy jsou jasně vysvětleny. Výsledkem práce je zápis několika apodizovaných mřížek a vytvoření technologického postupu pro zápis. I přes všechny drobné výtky je práce na dobré úrovni a splňuje všechny náležitosti kladené na závěrečné práce a doporučuji ji k obhajobě. Uděluji B 85 bodů.
eVSKP id 158778