GROMOTOVIČ, I. Modelování a simulace elektromechanických přechodných jevů v elektrizační soustavě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Koudelka, Jan

Diplomová práce Bc. Gromotoviče se zabývá problematikou posuzování přechodné úhlové (též dynamické) stability v elektrizační soustavě. Cílem práce bylo na základě dynamických simulací analyzovat vliv různých činitelů na dynamickou stabilitu a způsoby posuzování stability ve vícestrojové soustavě. Konstatuji, že zadání bylo splněno v celém rozsahu. Diplomant byl při řešení práce velice aktivní, pravidelně prezentoval a konzultoval se mnou postup v řešení, na konzultace byl vždy dobře připraven. Věnoval opravdu velké úsilí přípravě dynamických modelů a jejich ladění v programu PSCAD, které jsou nezpochybnitelným přínosem práce a bude možné je využít i k dalším simulacím, které z časových důvodů nebylo možné uskutečnit v rámci řešení této práce. Některé simulace provedené diplomantem jsou také součástí příspěvku na mezinárodní vědecké konferenci EPE2020, jehož je spoluautorem. Jakkoliv byl přístup diplomanta k řešení příkladný, celkový dojem z odevzdané práce kazí velké množství formálních nedostatků. Je patrné, že autor závěrečné zpracování podcenil a nevyhnul se tak zbytečným chybám. Některá spojení jsou neobratná, na několika místech dokonce chybí část věty nebo jsou formulace gramaticky nesprávné. Odkazy na obrázky, tabulky a rovnice by měly korespondovat s jejich označením (Obr. apod.). Další drobné chyby už neuvádím. Po obsahové stránce je práce logicky členěna do 6 kapitol. Z mého pohledu by bylo vhodné zmínit i simulace provedené v programu MODES a podrobnější zhodnocení dosažených výsledků, dále v kapitolách 3 a 5 vložit schéma vytvořeného modelu. Použité zdroje jsou relevantní a vhodně zvolené, povětšinou i správně citované. Práci doporučuji ji k obhajobě a vzhledem k výše uvedeným skutečnostem hodnotím 80 bodů/B.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Bátora, Branislav

Předložená diplomová práce se zabývá problematikou modelování a simulací elektromechanických přechodných jevů v elektrizační soustavě. Práce svým obsahem odpovídá bodům zadání, ale některé body nejsou zpracovány v plném rozsahu. Z hlediska struktury a návaznosti jednotlivých částí je práce na dobré úrovni. V teoretickém úvodu autor popisuje přechodnou (dynamickou) stabilitu elektrizační soustavy se zaměřením na faktory, které ji ovlivňují. Dále se zabývá metodami vyhodnocení stability v systému SMIB a i ve vícezdrojové soustavě. Praktická část práce řeší konkrétní modely prvků testovacích sítí SMIB a IEEE9 a jejích aplikaci v přesně definovaných scénářích dynamických simulací. Dále práce řeší míru ovlivnění posouzení stability modelovaných soustav při uvažování různých faktorů a validitu modelů a metod řešení u vícezdrojových soustav. Vyhodnocení simulací se autor věnuje jen okrajově. K práci mám následující připomínky: - na str. 18 je uveden obr. 1.6, který má prezentovat stabilní přechod. Obrázek je zvolen nevhodně, protože akcelerační plocha se jeví minimálně stejně velká jako brzdící ne-li větší, co by naopak vedlo k nestabilitě. - Teoretická část obsahuje více nepřesností, např. u definice stabilního stavu (str.18), označení odchylky napětí (str. 20), - Některé části kapitol se opakují (2.4.1 a 3.5) - Chybí některé konkrétní parametry modelů (tab. 3.4) - Některé zkratky nejsou v práci vysvětleny (např. str.40, tab.4.1 „PSS“; str. 48, „COI“) - v kapitole 6.3 není jasné, jak autor dospěl k uváděným hodnotám, jestli pomoci odečtu z grafů, nebo výpočtů, v tom případě chybí jakýkoliv vztah/výpočet. Po formální stránce má práce mnoho nedostatků. Vytkl bych hlavně vynechávání slov ve větách, případně nedokončené věty, v práci se vyskytuje mnoho překlepů a chyb. Chybí seznam zkratek, záhlaví stránek špatně odkazuje na názvy kapitol, formátování odstavců je někdy nejednotné, některé obrázky jsou špatně čitelné (obr. 5.2), nebo neodpovídají popisu (obr. 1.9) anebo je na něj nesprávně odkazované v textu (str. 24 – odkazováno na obrázek 6.2 a má být obr.1.13). Dále nesprávné odkazování na tabulky (str. 39, tab. 2.4) případně opakující se tabulky tab. 2.4 a 3.3. Práce přináší nové poznatky hlavně z pohledu využití softwarového simulačního nástroje PSCAD pro posouzení stability a podrobně popisuje použité modely, čím může přispět k podrobnějšímu studiu a analýze dynamické stability vícezdrojové soustavy. V rámci vypracování diplomové práce musel autor získat přehled o rozsáhlé problematice stability a znalost prostředí softwaru PSCAD, což hodnotím pozitivně. Nedostatkem je ale slabá interpretace dosažených výsledků. Použitá literatura odpovídá problematice práce a použité zdroje jsou v textu řádně odkazovány. Výběr a množství použitých zdrojů je příkladný. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm D (67 bodů).

Navrhovaná známka
D
Body
67

Otázky

eVSKP id 127227