VLÁČIL, S. Globální optimalizace funkcí více proměnných [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Kloc, Petr

Autor se v diplomové práci zabýval algoritmy pro globální optimalizaci funkcí více proměnných. Jedná se o velmi širokou oblast vyžadující znalost aplikované matematiky a programování. Diplomant se seznámil s metodami používanými na poli globální optimalizace. Svoje poznatky následně shrnul v snad až příliš stručných prvních kapitolách své práce. Následně na základě vědeckého článku v anglickém odborném časopise vytvořil algoritmus pro numerické hledání globálního optima vícerozměrných funkcí. Chování algoritmu diplomant demonstroval na dvou testovacích funkcích. Zvolený algoritmus byl aplikován na zadanou funkci představující optimalizaci přenosu záření plazmatu v elektrickém oblouku. Na základě získaných výsledků vyslovil závěr, že zvolený algoritmus je navzdory jeho robustnosti při zvolených parametrech nevhodný pro optimalizaci přenosu záření v plazmatu. Diplomant pracoval v průběhu zimního i letního semestru na přípravě a realizaci algoritmu a pravidelně se účastnil konzultací s vedoucím práce. Značné úsilí věnoval vyjasnění některých ne příliš jasných formulací v originálním vědeckém článku. Diplomovou práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Janda, Marcel

Student vypracoval diplomovou práci na téma globální optimalizace funkcí více proměnných. V první části se stručně zabývá různými typy metod, které se používají v rámci optimalizací. V další části se student soustředil na popis zvoleného algoritmu a definici „Black-box“ funkce. Částí diplomové práce bylo také vytvoření optimalizačního algoritmu, který byl aplikován na zvolené funkce v jazyce C. Kapitola 3.3 a 3.4 je zaměřena na aplikaci metody, tedy vytvořeného algoritmu, na dané funkce. V této části však chybí širší diskuse výsledků. Je zde uvedeno velké množství grafů, které nejsou nijak komentovány. Rovněž vyhodnocení v podobě „Je vidět, že průběhy s hodnotami parametrů h=1 a ph=2 vypadají lépe než s hodnotami h=1 a ph=1“ je nedostatečné. Rovněž shrnutí výsledků v kapitole 3.6 je realizováno pouze tabulkou jakéhokoliv komentáře. Po formální stránce má práce několik nedostatků. Jako nešťastné zvláště hodnotím barevné rozložení 3D grafů, které komplikuje rozumné vyhodnocení výsledků. Během své práce musel student nastudovat problematiku, která se vymyká běžným osnovám studia a vytvořit samostatně algoritmus na základě nabytých znalostí. Těchto úkolů se zhostil vcelku dobře a tedy konstatuji, že student splnil všechny body zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 82862