GENCO, O. Využití uhlíkových kompozitů k pasivnímu chlazení v oblasti kosmického průmyslu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pospíšil, Jiří

V rámci předložené diplomové práce byla řešena problematika využití uhlíkových materiálů při řešení případů z oblasti vedení tepla. Práce zahrnuje odpovídající rešeršní zpracování problému a část věnovanou výpočtovému hodnocení tří aplikačních případů uplatnění materiálů z uhlíku. V průběhu zpracování diplomové práce student postupoval samostatně, vyhledával informace k řešenému problému a zpracovával poskytnutá data. Student prokázal využití znalostí získaných v průběhu studia při zpracování konkrétního úkolu. Předložená práce splňuje rozsah předepsaný zadáním. Doporučuji proto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Brázdil, Marian

Předkládaná práce je orientovaná na využití uhlíkových kompozitů. Jedná se o prakticky zaměřené téma s mírně odlišným způsobem analytického výpočtu oproti standardně prováděným výpočtovým pracím komponent chlazení nebo jiných. Práce se svým rozsahem řadí mezi méně rozsáhlejší. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Práce je logicky členěná, dobře strukturovaná a přehledná, s minimem chyb nebo překlepů. Drobné nepřesnosti se objevují v Tab. 6.1, kde je uvedený špatně popis geometrických parametrů kanálu. Z formálního hlediska však práci není potřeba nic vytýkat. Z hlediska věcného se ve výpočetní části práce objevuje pouze několik nepřesností. Na Obr. 6.6 a v příslušném textu, je komentována závislost hmotnosti radiačního panelu na tepelné vodivosti použitých konstrukčních materiálů. Závislost v grafu vychází konstantní, protože autor předpokládá že v případě hliníkových slitin mohou tyto dosahovat různých tepelných vodivostí (150-240) W/mK při zachování stejných hodnot hustoty 2700 kg/m3. Toto se týká i uhlíkových materiálů v dalších částech práce. Nejedná se o chybu, spíše vhodnou aproximaci, mohlo to být ale komentováno. Případné připomínky mám k vlivu emisivity povrchu, která je parametrem materiálu, zatímco v grafu na Obr. 6.7 je možné vidět její změnu v závislosti na celkové velikosti uvažovaného radiátoru. Blíže viz otázka k obhajobě. Předloženou práce hodnotím ale jinak na velmi dobré úrovni. Cíle práce byly splněny a hodnotím ji velmi dobrým výsledným hodnocením B a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 124400