HÁJEK, J. Řešení rozložení magnetického pole ve stejnosměrném stroji [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student řešil problematiku rozložení elektromagnetického pole v elektricky komutovaném stroji. Seznámil se s konstrukcí EC motoru a vytvořil model magnetického pole v programu Ansoft Maxwell. Model napojil na obvodový model v prostředí Simplorer a provedl několik simulací. Porovnal rozdíly v magnetickém poli pro různé typy drážek. Student velmi dobře využíval dostupné literatury a pravidelně docházel na konzultace. Práci doporučuji k obhajobě.
Student se ve své práci zabýval řešením rozložení magnetického pole ve stejnosměrném stroji. V první části práce student popíše základní složení stejnosměrného stroje, princip jeho funkce a možnosti rozdělení podle druhu buzení. V další části práce student uvedl konstrukci EC motoru a jeho princip funkce společně s různými druhy permanentních magnetů. Následně student popsal vytvoření jednotlivých částí stroje v programu Ansoft RMxprt a to konkrétně tvorbu statoru, statorového vinutí a rotoru s permanentními magnety. A pro takto získaný model vytvořil obvod spínání v prostředí programu Ansoft Simplorer. Další část práce pojednává o analýze stroje firmy Atas Náchod pomocí programu Ansoft Maxwell, kde je na základě parametrů tohoto stroje vytvořen model a následně jsou získané výsledky analyzovány. V předposlední části práce student provedl stejné analýzy pro tři různé drážky statoru. Na závěr celé práce student provedl laboratorní měření na prázdno a měření zatěžovací charakteristiky konkrétního EC stroje. Získané výsledky doplnil průběhy z osciloskopů. Práce na mě působí z části jako návod pro použitý software, některé uvedené obrázky jsou špatně pochopitelné a z hlediska formální úrovně práce bych vytknul také několik nedostatků. Uvedené průběhy různých charakteristik jsou velmi špatně popsány a nepůsobí pravděpodobně. Například obrázek 23 – závislost výstupního výkonu EC motoru na otáčkách stroje, kdy při jmenovitých otáčkách stroje 3600 ot/min je podle zobrazené charakteristiky výstupní výkon nulový. Také v práci postrádám závěrečné zhodnocení všech tří charakteristik stroje s rozdílnými drážkami v jednom grafu. Diplomovou práci i přes zjevné nedostatky doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 48636