MARKOVÁ, A. Vývoj senzorické platformy pro studium fyziologických funkcí buněk [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Vala, Martin

Předkládaná diplomová práce studentky Anety Markové je zaměřena na velmi aktuální problematiku vývoje bioelektronických zařízení, konkrétně senzoru fyziologických funkcí buněk. Práce se snaží nalézt vhodný elektrodový systém a optimalizaci aktivní vrstvy organického polovodiče tak, aby výsledné vlastnosti senzoru umožní použití pro elektrickou detekci fyziologických funkcí kardiomyocytů. Teoretická část předkládá stručný úvod do problematiky a vysvětluje základní principy fungování tranzistorů, pro které jsou tenké vrstvy připravovány. Těžiště práce představuje experimentální činnost studentky, v rámci které provedla celou řadu studií. Věnovala se jak optimalizaci samotného polovodiče (různé materiály a různé vlastnosti tenkých vrstev), tak elektrodovému systému. Právě množství prováděných zkoušek na práci oceňuji zejména. Díky tomu bylo možné dosáhnout významného pokroku a zkonstruovat tak skutečně funkční zařízení. Poznatky, které studentka při řešení této práce získala jsou natolik kvalitní, že jsou zpracovávány pro odbornou publikaci tak, jak tomu bylo i u bakalářské práce, která vyústila v článek v Journal of Biomedical Materials Research part A (IF = 3,076). Studentka Aneta Marková postupovala při experimentální práci i následném zpracování výsledků svědomitě a předkládanou práci vypracovala s přiměřeným počtem konzultací samostatně. Z předkládané práce je patrné dostatečné pochopení problematiky. Předkládaná práce splňuje všechny nároky kladené na diplomovou práci, a proto ji doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením výborně (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Víteček, Jan

Požadavky zadání jsou splněny. Práce je výborně logicky člěnena do kapitol a dílčích odstavců a obsahuje velké množství experimentálních dat. Postup experimentální práce má jasné směřování, což velmi oceňuji. Autorka se ale nevyhnula chybám při jejich zpracování dat. Grafické prezentace dat postrádají indikaci chyby měření a počet opakování. Jejich popisky jsou v několika případnech nedostatečné a grafu je obtížné porozumět bez přihlédnutí k ostatnímu textu. V diskusi autorka výborně interpretovala a provázala dílčí výsledky své práce, ale vztahy k současnému stavu poznání jsou už slabší - není tak využit potenciál pro diskusi daný teoretickým úvodem. Jazykové zpracování je výborně provedeno. Jen prosím autorku, aby se příště vyvarovala výrazu "kyselé pH" a používala raději výraz "kyselé prostředí". Taktéž formální provedení práce je velmi kvalitní. Závěry práce jsou věcně správně, ale jsou podány zbytečně obšírně. Raději bych viděl lépe přehledný závěr na cca. 1 stranu. Nelze přehlédnou, že výsledky autorčiny práce se staly součástí publikace v časopise "Journal of Biomedical Materials Research Part A.", což je nuté zvážit při celkovém hodnocení. Celkově práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A - výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 108006