STRAKOŠ, L. Využití EEG ve vyhodnocování emocionálních stavů člověka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Potočňák, Tomáš

Práca študenta Libora Strakoša je zameraná na klasifikáciu emócii na základe signálu EEG. Behom riešenia práce sa študent musel vysporiadať z viacerými úskaliami, ako napr. fokuzácia na analýzu čisto EEG záznamu a doplnenie pôvodného merania prístrojom Emotive EPOC+ o meranie pomocou profesionálneho 256 kanálového EEG prístroja EGI GES400MR. Aj napriek uvedeným zmenám bol študent schopný efektívne reagovať a vytvoriť tak kvalitný záverečný produkt. Teoretické aj praktické poznatky sú v predloženej práci prehľadne spísané, patrične hodnotené a komentované. Zadanie práce tak pokladám za splnené bez akýchkoľvek výhrad. S aktivitou študenta som nadmieru spokojný v prípade potreby využíval konzultácie, ale preukázal aj veľkú mieru samostatnosti. Čo svedči o výbornom pochopení problematiky. Po formálnej a odbornej stránke nemám k práci Žiadne vážne výhrady, naopak kladne hodnotím množstvo využitej literatúry prevažne dobrej kvality. Celkovo hodnotím prácu ako výbornú a navrhujem známku A (100 bodov).

Navrhovaná známka
A
Body
100

Posudek oponenta

Mézl, Martin

Student Libor Strakoš vypracoval diplomovou práci na téma využití EEG pro klasifikaci emočních stavů. Práce je členěna do sedmi kapitol na 60 stranách. V úvodní teoretické části je popsán koncept emoce, metody stimulace pro vyvolání emočních stavů a základní rešerše pro vyhodnocování emocí. Nosná část teoretického úvodu se věnuje klasifikaci emocí s využitím záznamu EEG. V této kapitole je popsán celý proces klasifikace od předzpracování EEG signálů, extrakci příznaků pomocí několika metod, redukci příznakového prostoru až po výslednou klasifikaci. Teoretická část je podložena dostatečným množstvím citací na odborné publikace. V praktické části je navržen měřící protokol založený na videostimulaci, pomocí kterého byla snímána data dobrovolníků na dvou elektroencefalografických systémech s rozdílnými vlastnostmi. Dále byla provedena detekce použitelných elektrod a navržen systém pro automatickou detekci zarušených komponent ICA. Výtku mám k rovnici (6.1) pro výběrový centrální moment k-tého řádu, ve kterém v čitateli chybí umocnění na mocninu „k“. Dále jsou extrahovány příznaky založené na analýze dvousekundových úseků EEG signálů. Pro klasifikaci byly použity metody SVM a ANN. Získané výsledky klasifikace jsou diskutovány pro klasifikaci do dvou a čtyř emočních tříd. Všechny stanovené závěry jsou správné. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Vytýkám především psaní desetinných teček místo čárek a nízkou kvalitu některých obrázků (např. Obr. 10, 15, 19 a další). V práci je odkazováno na 74 kvalitních literárních položek, bohužel jsou v práci zkombinovány dva způsoby citací podle normy ČSN – číselné odkazy a harvardský styl, což může zhoršit orientaci čtenáře v textu. Výrazně kladně hodnotím rozsah odvedené práce od předzpracování signálů až po finální klasifikaci, který je podle mého názoru nadstandardní. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou výborně (A – 95 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 93968