HALAŠTA, V. Analýza indukčního motoru pomocí modelu redukovaného řádu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Bárta, Jan

Diplomant Vítězslav Halašta vypracoval diplomovou práci na zadání od Johannes Kepler Universität Linz s podporou Centrem mechatroniky v Linci (LCM) COMET-K2 financovaného Rakouskou spolkovou zemí Horní Rakousko. Práce je z tohoto důvodu psaná v anglickém jazyce a student absolvoval v průběhu letního semestru stáž na Johannes Kepler Universität Linz financovanou z programu AKTION domu zahraniční spolupráce. - Z hlediska zadání práce, autor splnil body zadání zcela bez výhrad, a proto hodnotím hledisko plnění bodů zadání stupněm výborně. - Prezentační úroveň práce a její rozsah odpovídá diplomové práci a hodnotím práci z tohoto hlediska výborně. - Formální úprava práce a jazyková úroveň práce je velmi dobrá. - Autor citoval 49 převážně zahraničních literárních zdrojů a citace jsou v rámci textu vhodně odkazovány. Práci s literaturou autorem hodnotím jako výbornou. - Výsledkem autora práce je zpracování a naprogramování metodiky analýzy asynchronních strojů prostřednictvím modelu s využitím radiálních bázových funkcí (RBF). Výsledky práce jsou zcela konkrétní a hodnotné pro další využití ve výzkumné a vývojové činnosti. Hledisko využitelnosti výsledků práce tedy hodnotím jako výborné. - Autor práce pracoval ve vhodné míře samostatně, iniciativně a pilně. Rovněž absolvoval stáž v Rakousku, kde aktivně pracoval na řešení své práce. Přístup autora k řešení práce rozhodně pomohl ke kladné propagaci VUT v Brně na zahraniční univerzitě kde stáž absolvoval. Hledisko aktivity diplomanta během semestru hodnotím výborně. Shrnutí: Autor prokázal schopnost sepsat odbornou práci v anglickém jazyce na zadané náročné téma. Při vypracování prokázal vysokou míru schopnosti nastudovat a porozumět zadané problematice, schopnost osvojit si práci s programovacím jazykem Python a dále také schopnost pracovat s odbornou literaturou. Práci hodnotím stupněm A/ výborně a práci doporučuji k obhajobě. Známka navržená vedoucím: A

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Cipín, Radoslav

Diplomant se ve své práci zabývá analýzou asynchronních strojů pomocí modelu redukovaného řádu. V první časti práce se student zabývá literární rešerší na téma pohony elektrických vozidel se zaměřením na různé elektrické stroje k tomuto vhodné. V druhé části práce se student zabývá matematickým modelem asynchronního stroje a tvorbou jeho statického modelu použitím RBF. Výtkou této částí práce může být autorova zkratkovitost při popisu zejména převzatých vztahů a postupů z citované literatury, viz např. kapitola 3.3. Ze samostatného zpracování vyvstává otázka, proč při generování simulačních bodů, viz Obr. 3.5 a 5.2, nebyly tyto body voleny tak, aby rovina dq spřaženého magnetického byla pokryta rovnoměrně, viz Obr. 3.8 a 5.3, čímž by bylo zajištěno, že následný model pro identifikaci bude mít dostatečný počet vstupních dat pro libovolný pracovní stav stroje a vyvinutý model by byl obecnější. Na místo toho autor volil většinu bodů v blíže nespecifikovaném úzkém pásmu sycení, takže nejsou pokryty stavy, kdy je stroj výrazně podsycen a výrazně přesycen. Další otázkou je, zda uvedené grafy a hodnoty si sobě správně odpovídají, protože z Tab. 3.1 plyne, že stroj má jmenovitý proud 4,3 A efektivních, tzn. 6 A v amplitudě a dá se tedy předpokládat, že v tomto stavu bude mít hodnota spřaženého magnetického toku přibližně velikost 1 Wb, ale dále z Obr. 3.5 plyne, že diplomant volil testovací hodnoty napájecích statorových proudů v amplitudě 2,6krát větší, čemuž by následně měl odpovídat i velikost spřaženého toku, ale v Obr. 3.8 je uvedena maximální hodnota spřaženého toku jen přibližně 1,4 Wb. Obdobně platné tvrzení je možné provést i v případě druhého stroje, viz Obr. 5.2 a 5.3. Student by se měl k této problematice vyjádřit během obhajoby své diplomové práce. Po stránce formální by se dalo práci vytknout přespřílišná zkratkovitost, kdy není na první pohled není zřejmé, co autor zamýšlel, nebo jak postupoval, viz např. popis Obr. 3.9 „Rotor flux linkage d/q dependency (Isq/Isd=0A)“, nebo celá kapitola 3.3, nebo na str. 43 tvrzení „After this substitution, four equations are available, which describe rotor and stator voltages in the d- and q- axes.“. Zadání diplomové práce bylo splněno, a i přes uvedené nedostatky práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 142811