BENČO, B. Využití neuronových sítí ve vibrodiagnostice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student vypracoval diplomovou práci na téma Využití neuronových sítí ve vibrodiagnostice. V průběhu práce se seznámil s metodami, které se používají k zjišťování poruch elektrických strojů na základě naměřených vibračních signálů. Seznámil se se strukturou neuronových sítí a možnostmi jejich případného využití v diagnostice vibrací elektrických strojů. Na základě nastudovaných informací vytvořil dva modely neuronových sítí v prostředí MATLAB a prozkoumal možnosti jejich využití pro diagnostiku elektrických strojů. Student pracoval s velkým množstvím informací z oblasti mechaniky a z oblasti neuronových sítí. Musel nastudovat široký rozsah informačních zdrojů. Ačkoliv student odvedl velký kus práce v problematice, která se svým zaměřením vymyká běžné náplni studia, v práci výsledky zhodnotil velmi povrchně. To přikládám velké časové náročnosti a obtížnosti řešené problematiky. Velmi kladně hodnotím samostatnost studenta a jeho práci s dostupnou literaturou. Student pravidelně práci konzultoval.
Předložená diplomová práce má od úvodu po závěr 54 stran a obsahuje úvod, osm kapitol a závěr. První kapitola se zabývá definicí veličin využívaných v analýze vibrací, zatímco druhá kapitola uvádí způsoby jejich měření. Třetí kapitola se zaměřuje na způsob analýzy signálu. Čtvrtá kapitola se popisuje měření vibrací v elektrických strojích a ukazuje naměřená data na reálném stroji. Pátá kapitola jmenuje možné zdroje vibrací. Šestá kapitola uvádí princip fungování a trénování neuronových sítí. Sedmá kapitola se zaměřuje na použití neuronové sítě pro analýzu změřených dat vibrací a osmá kapitola práci uzavírá použitím neuronové sítě na určení poruchy stroje z dat naměřených vibrací. Po formální stránce má práce řadu nedostatků. V prohlášení o původnosti díla, poděkování a úvodu označuje autor závěrečnou práci jako „semestrální“. Na některých místech text a tabulky přesahují okraje textu, či dokonce stránek. Rozsahově je práce spíše stručnější, což je ještě více umocněno tím, že přibližně 9 stran je nelogicky zaplněno pouze z první poloviny i když k tomu není očividný důvod. Některé tabulky jsou anotovány nad, některé pod tabulkou samotnou. Gramatika nebyla oponentem hodnocena vzhledem k slovenskému jazyku práce. Celkově by se dalo říct, že práci chybí finální kontrola a působí po formální stránce rozporuplně. Z odborného hlediska je práce z velké části tvořena převzatou teorií a obrázky z odborné literatury. Kladně hodnotím provedení měření vibrací na reálném stroji spolu s tvorbou a trénováním neuronových sítí, avšak jim věnující se části jsou velmi stručné, obsahují pouze krátký popis a téměř úplně v nich chybí komentář co ze získaných dat a výsledků vyplývá. Vzhledem k nedostatečnému komentování dosažených výsledků není v práci jasná odpověď na třetí bod zadání práce: zda jsou neuronové sítě využitelné pro diagnostiku poruch asynchronních motorů. Závěrem lze diplomovou práci shrnout jako nedotaženou. Student provedl činnosti nutné pro kvalitní zpracování práce, ale svým nedostatečným popisem a komentářem dosažených výsledků spolu s rozporuplnou formální úpravou práce svoji diplomovou práci degraduje. Body zadání však splnil a řešené téma je aktuální, tudíž práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení D.
eVSKP id 160588