PETRGÁL, F. Audio výkonový zesilovač 2 x 500 W [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Hruboš, Zdeněk

Cílem bakalářské práce bylo navrhnout audio výkonový zesilovač s výstupním výkonem přibližně 2 x 500 W. Zesilovač doplnit o předzesilovače s regulací hlasitosti, aktivním chlazením a možností přepnutí zesilovače do můstkového režimu. Současně navrhnout vhodnou napájecí jednotku včetně zapojení soft startu transformátoru. Vlastnosti jednotlivých navržených zapojení odsimulovat v programu PSpice. Na základě získaných znalostí navrhnout, provést kompletní konstrukci audio výkonového zesilovače, včetně předzesilovače a napájecí jednotky. Zařízení oživit, proměřit základní charakteristiky a výsledky srovnejte s parametry očekávanými a získanými počítačovou simulací. Zadání lze považovat za splněné jen z části. K samotnému návrhu zapojení výhrady nemám. V práci však postrádám více simulací jednotlivých bloků, i když jak autor tvrdí v závěru, simulace nebylo možné provést z důvodů absence některých prvků v simulačním programu. Toto tvrzení považuji za mírně zavádějící, neboť dle mého názoru je v takovém přípřadě možnost zvolit vhodnou alternativu. Proto tohle tvrzení nelze zcela považovat za omluvu, zvláště pak, když student během semestru využil jen dvou možností k osobní konzultaci a samotné sepsání práce poté řešil těsně před odevzdáním bakalářské práce, stejně jako tomu bylo u semestrálního projektu. Po formální stránce mám jen jednu výtku, a to k odsazení na začátku jednotlivých kapitol, kdy v jedné kapitole autor začíná text s odsazením od kraje a v další kapitole již ne. Práce poté působí na čtenáře neurovnaně. I přes veškeré výtky se domnívám, že student se v dané oblasti orientuje a výslednou bakalářskou práci lze považovat za poměrně kvalitní práci. Práci hodnotím 74 body a známkou C.

Navrhovaná známka
C
Body
74

Posudek oponenta

Brančík, Lubomír

Cílem bakalářské práce byl návrh a realizace audio výkonového zesilovače s výstupním výkonem cca 2 × 500W, s možností přepnutí do můstkového režimu. Úvodní část práce je úvodem do problematiky audio zesilovačů, student se zaměřil na klasickou třídu AB řešenou na diskrétní tranzistorové úrovni. Tato část mohla být poněkud stručnější, např. kap. 1.1 je zde zcela zbytečná. Student si zvolil koncepci čtyřkanálového zesilovače, kdy vždy dvojici kanálů lze přepnout do můstkového zapojení, s předpokládaným výkonem na kanál cca 200W. Každý kanál je opatřen samostatným předzesilovačem i obvody ochran. Základem předzesilovače je nízkošumový operační zesilovač NE5534, koncový zesilovač je na bázi diskrétních prvků. Z práce není vždy patrné, která zapojení jsou kompletně převzata z literatury (to je uvedeno jen u několika schémat), která byla navržena studentem, či alespoň do jaké míry byla převzatá zapojení modifikována. Měření na vyhotoveném zesilovači jsou poměrně stručná, kromě kmitočtové charakteristiky a harmonického zkreslení bych uvítal i měření účinnosti zesilovače. Chybí mi také zhodnocení dosažitelného výstupního výkonu s ohleden na požadavek zadání. Počítačové simulace jsou uvedeny pouze pro napájecí zdroj a obvod „soft start“, simulace předzesilovače a koncového stupně chybí, což student odůvodňuje hlášením chyb simulačního programu. Práce celkově nepůsobí přehledným dojmem, neboť v jednotlivých kapitolách kombinuje schémata zapojení, výsledky simulací (jsou-li uvedeny), spolu s návrhy desek plošných spojů a rozpisy součástek, které by se hodily spíše do přílohy. Naopak celkové schéma zapojení je odkazováno do přílohy, která vůbec není součástí tištěné verze bakalářské práce. V práci se vyskytují i další formální nedostatky, např. chyby v anglickém abstraktu, literatura není řazena dle pořadí prvního odkazu v textu, aj. I přes výše uvedené nedostatky považuji zadání bakalářské práce za většinově splněné, student prokázal návrhářské schopnosti na úrovno bakalářského studia.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 52265