HORTAI, F. Měření otáček stroboskopem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem práce bylo navrhnout, realizovat a proměřit stroboskop s LED diodami. Student dokázal nastudovat potřebné znalosti zejména v oblasti mikroprocesorové techniky a vyrobil funkční přístroj odpovídající požadavkům zadání. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval čas průběžně během celého semestru, konzultace vyžadoval v odpovídajícím rozsahu. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Chtěl bych ocenit zejména jeho snahu se něco nového naučit, na začátku práce neměl žádné zkušenosti s mikroprocesorovou technikou. Jeho práci na projektu hodnotím stupněm B/80b

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Vágner, Martin

První část krátce popisuje základní metody měření otáček, přičemž větší část je věnována stroboskopickému jevu a jeho využití k měření otáček. V této části chybí diskuze vlivu tvaru a délky světelného impulzu na měření. Další část je věnována funkci fotodiody, ale není uvedena její úloha v této práci. Následuje krátký popis činnosti LED diody doplněný o srovnání parametrů s xenonovou výbojkou. Vzhledem ke klíčové roli LED diody bych očekával hlubší zpracování této části (rešerši dostupných typů, způsoby výkonového buzení, problematiku chlazení, atd.). Zpracování průzkumu trhu stroboskopů má uspokojivou úroveň. Praktická část je bohužel zpracována velmi povrchně. V návrhu zapojení nejsou zdůvodněné volby parametrů klíčových prvků (LED, výkonový tranzistor) a u elektrolytických kondenzátorů není uvedeno jejich napěťové dimenzování. Slabina navrhnutého zapojení spočívá především ve výkonové části buzení LED diody. Na straně 24 jsou zmíněny kondenzátory mající za účel „kompenzovat nárazové odběry proudu“, jejichž hodnoty jsou „vypočítány“ na straně 26. Výsledkem je údaj o kapacitě 60 uF, přičemž takový kondenzátor zapojení neobsahuje. Pravděpodobně byl myšlen kondenzátor C9 o hodnotě 100 uF a dále kondenzátory C4, C9, C7 a C8, které jsou zapojené paralelně k LED diodám na straně 29. V daném zapojení však kondenzátory způsobí naopak zvýšení proudových špiček a zároveň pokles strmosti náběžné hrany záblesku. Rozvaha vhodného buzení výkonového tranzistoru není uvedena. Číslicová část je v zásadě bez problémů, až na nezapojený pin AVCC mikrokontroléru, který musí být zapojen i když není použit interní AD převodník. Pro zařízení byla navržena deska plošných spojů, kde oceňuji dobré provedení, a jako celek bylo zdařile zabudováno do krabice od ruční svítilny. Program mikrokontroléru není v práci popsán a z dokumentace tak nelze posoudit jeho funkčnost. Přiložený zdrojový kód vypovídá o jisté úrovni funkčnosti, ale k dosažení přesných frekvencí a fázových posunů není řešení vhodné, protože využívá SW zpožďovacích smyček místo HW časovačů. Do časování se dále promítnou výpočty fázového posunu umístěné v časově kritické části, jenž jsou prováděné v plovoucí desetinné reprezentaci, která nemá u těchto mikrokontrolérů časově deterministický charakter. Nesrovnalosti v časování jsou pak pravděpodobně korigovány řadou nezdokumentovaných konstant a fázový posun je možné nastavit pouze v módu externí synchronizace. Závěrem práce jsou uvedeny výsledky měření, které jsou špatně zdokumentované, téměř nevyhodnocené a není jasný jejich význam. Po formální stránce odpovídá zpracování dokumentace bakalářské úrovni. Převzaté obrázky jsou citovány, ale u některých pasáží teoretické části není zdroj tvrzení zřejmý. Pravopis slovenského jazyka nedokáži posoudit. V zásadě byly splněny všechny body zadání, ale vypracování má nízkou úroveň. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 52568