VYKYDAL, V. Měření reakční doby člověka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Student Václav Vykydal se zabýval tématem měření reakční doby člověka pomocí aplikací pro chytrý mobilní telefon. V první kapitole student popisuje metodiku měření reakční doby na různé podněty. Součástí kapitoly je rovněž soupis faktorů ovlivňujících reakční dobu, což je důležité pro další práci. Ve druhé kapitole je přehledně popsáno programové prostředí MIT App Inventor 2, ve kterém jsou aplikace vytvářeny. Celkem byly vytvořeny tři aplikace – pro měření doby jednoduché reakce na vizuální a zvukový podnět a pro měření doby výběrové reakce. Byl stanoven protokol měření, který byl přesně dodržen u všech měření. Pro následné porovnání vlivu věku a pohlaví na rychlost reakce byly vytvořeny 4 skupiny probandů, každá skupina byla složená z 10 probandů. Práce obsahuje velmi podrobné a kvalitní statistické vyhodnocení vlivu mnoha faktorů na reakční dobu, kdy student prokázal velmi dobrou schopnost statistického vyhodnocení a interpretace naměřených dat. Práci lze vytknout špatně napsaný abstrakt a úvod práce, které jsou obsahově nedostatečné. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, vytknout lze absenci popisků os u některých obrázků. Student pracoval velmi aktivně a samostatně a pravidelně konzultoval práci. Po odborné stránce je práce na výborné úrovni a přes uvedené nedostatky navrhuji známku A, 90 bodů.
Student Václav Vykydal se ve své práci zaměřil na využití mobilních aplikací pro měření reakční doby člověka. Vypracoval přehlednou literární rešerši popisující jak psychologické tak fyziologické aspekty stimulované lidské reakce na různé typy vnějších podnětů. Názorně představil programové prostředí MIT App Inventor 2, ve kterém navrhl a realizoval tři mobilní aplikace pro měření reakční doby na základě jednoduché reakce na vizuální podnět, na zrakový podnět a kombinované výběrové reakce. Dále realizoval vlastní měření na 4 skupinách probandů čítajících 10 osob. Oceňuji velmi podrobnou statistickou analýzu získaných výsledků. Kvalitu práce však snižuje opakovaný výskyt formálních i odborných nedostatků např.: chybějící popis os grafů, nižší kvalita některých obrázků, chybné odsazení odstavců, řazení literárních zdrojů neodpovídající normě, nebo chybné formátování matematických symbolů a veličin v textu. Za nevhodné rovněž považuji odkazování většiny závěrů v diskuzi na tabulky v příloze na CD. Bylo by vhodné zde dát alespoň souhrnnou tabulku výsledků, které závěry podpoří. Pouze průměrný počet citací v seznamu referencí (24 položek) je navíc z velké části tvořen odkazy na nerelevantní online zdroje např. zdroje obrázků ikon. Úvod práce nijak nepředstavuje danou problematiku ani motivaci k řešení práce. Přestože je kvalita praktické části práce na vysoké úrovni, pro uvedené nedostatky hodnotím práci jen jako velmi dobrou.
eVSKP id 102345