BABICOVÁ, M. Porovnání kvality nositelných zařízení snímajících srdeční aktivitu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Smíšek, Radovan

Studentka Martina Babicová se ve své práci zabývala automatickým stanovením kvality EKG, na jejímž základě byly porovnány zařízení snímající EKG. V teoretické části práce studentka popisuje elektrofyziologii srdce a elektrokardiografii se zaměřením na druhy rušení EKG záznamů. Jsou popsány 4 nositelné zařízení snímající EKG. Ve 3. kapitole jsou popsány metody pro stanovení kvality EKG. Velmi detailně je popsána metoda odhadu SNR pomocí vlnkové transformace a wienerovské vlnkové filtrace. Tyto metody byly v práci realizovány a velmi důkladně optimalizovány. Program byl optimalizován z hlediska výběru vhodné vlnky, typu prahování a počtu filtrovaných pásem. Program byl otestován na umělých signálech se známým množstvím šumu i na reálných datech, která studentka nasnímala nositelnými zařízeními. Výsledky byly přehledně zobrazeny a diskutovány. Vytvořený algoritmus byl dále použit pro ohodnocení kvality snímacích zařízení. Pro spolehlivé porovnání snímacích zařízení by bylo vhodné nasnímat více signálů na více osobách, pro bakalářskou práci a ukázku funkčnosti vytvořených algoritmů je toto ovšem dostatečné. Po odborné stránce je práce velmi zdařilá, a i formální a jazyková úroveň práce je vysoká. Studentka během semestru pravidelně konzultovala a na konzultace chodila připravená. Navrhuji známku A, 95 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Smital, Lukáš

Předložená bakalářská práce se zabývá tématem kvality měřeného EKG signálu. Konkrétně je předmětem vyvinout algoritmus pro odhad kvality EKG a na jeho základě porovnat různá nositelná zařízení. Teoretická část popisuje některé metody odhadu kvality EKG, z nichž si studentka pro realizaci vybrala metodu založenou na odhadu SNR. Velká část práce je věnována návrhu vlnkového filtru, který je klíčovou součástí navrhovaného algoritmu. Je zde testováno velké množství parametrů, které vede k preciznímu odstranění svalového rušení s minimálním poškozením užitečného signálu. Obrázky, tabulky i výsledky jsou opatřeny vhodnými a srozumitelnými komentáři. V této části mám pouze jednu nejasnost a to jaká banka filtrů byla použita při návrhu WT2. Dále studentka ověřuje kvalitu záznamů, které byly pořízeny ve stejný čas, čtyřmi různými zařízeními při různých aktivitách. Výsledky jsou v práci shrnuty a okomentovány. Pro vyslovení věrohodných závěrů by bylo potřeba zvětšit objem testovaných dat a to například měřením na více subjektech. Nicméně metodika i postup práce jsou korektní. Zadání považuji za splněné a práci za zdařilou.

Navrhovaná známka
A
Body
95

eVSKP id 118322