PEROUT, M. Využití modulu Arduino pro řízení fyzikálního modelu MVE [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Student Miroslav Perout zpracoval svoji bakalářskou práci na téma sběr dat z modelu MVE pomocí platformy ARDUINO. Předmětem práce bylo vytvoření systému pro sběr dat s implementovanými základními ochranami pro řízení fyzikálního modelu malé vodní elektrárny (MVE). Během řešení bylo upuštěno z měření synchronního stroje z důvodu rozsahu práce. Specifickým úkolem bylo pozorovat stav soustavy s asynchronním strojem v ostrovním režimu. Práce je členěna do 9 hlavních kapitol. První část práce se zabývá teoretickými podklady, zejména popisem principu funkce asynchronního a synchronního stroje. Tyto poznatky jsou poté reflektovány do části praktické, zejména potom práci asynchronního stroje v generátorovém režimu. Náplní praktické stránky bylo vytvoření funkčního „bloku“, který by představoval jednoduchý systém řízení MVE se sběrem dat pro okamžitou vizualizaci a po připojení přes rozhraní USB detailnější informace zobrazované na monitoru PC. Student musel vyrobit kit s měřením a dále programovat jednotku Arduino. Dá se konstatovat, že úkol se podařil. Složitost celého návrhu byla zejména v programové části, ve které modul Arduino není stavěn na vysoký bitrate a tato část práce je svým pojetím skutečně originální. Výsledný rozsah práce byl nad očekáváním pro studenta bc. programu. Po typografické stránce je práce na dobré úrovni. Občas se vyskytuje chyba při pojmech „indukční a indukčnostní“ čidlo a záměna „byte a bit“. Student pracoval velmi samostatně, výsledky práce budou sloužit pro potřeby výuky. Mám dotaz: Píšete, že ochrana vypnutí kond. baterie zapůsobí při otáčkách 2500 ot/min. Zapůsobí též při otáčkách nad 3100 ot/min, kdy hrozí nebezpečí přepětí na AS? Hodnotím práci stupněm A.
Předložená práce studenta Miroslava Peroutky s názvem „Využití modulu Arduino pro řízení fyzikálního modelu MVE“ se zabývá návrhem řídicího systému postaveného na oblíbené platformě Arduino. Součástí navrženého řešení je firmware pro hlavní jednotku a software pro osobní počítač k vizualizaci a záznamu měřených veličin. Závěrem jsou zhodnoceny dosažené výsledky. Kladně hodnotím technický přístup studenta k jednotlivým problémům se, kterými se potýkal v dílčích krocích návrhu a realizace. I přesto, že dle autora není dosaženo požadované přesnosti u všech sledovaných veličin, je výsledný systém, tak jak autor i sám uvádí pro demonstrativní účely dostatečný. Obdobné systémy pro MVE se i komerčně realizují na výkonnější platformě RaspberryPI. Například společnost Pilz zaměřující se na automatizaci nabízí i průmyslové řešení RaspberryPI pod názvem RevPI. Níže přikládám nalezené nedostatky pro případnou korekci: Strana 13 Příkon je mylně označen jako výkon. Strana 13 Napětí a proud jsou spíše sledované veličiny než proměnné parametry jak je v textu uvedeno. Strana 14 Otevření armatury je méně srozumitelné než například otevření přívodního ventilu. Strana 24 Operační zesilovač slouží především k zesílení měřeného signálu na měřitelnou úroveň. Pro omezení napětí je možné použít zenerovu diodu nebo jiný pomocný obvod. Strana 24 Pro lepší ilustraci by bylo vhodné uvést zapojení měřicího transformátoru a uvedeného obvodu. Strana 28 Napěťový senzor v tomto případě není nutné napájet. Je nutné napájet podpůrné obvody jako je operační zesilovač atd.. Strana 28 chybné použití měřicí/měřící Strana 29 Překlep KiB. Strana 30 uP poskytuje čtyři rozhraní UART, zní lépe na místo poskytuje zařízení UART Strana 30,31 Pojem digitální pin/port je zavádějící (programovatelné digitální/analogové vstupy/výstupy). Strana 31,32 Setup() nebo loop() není příkaz ale funkce. Není uvedena třída přesnosti referenčního měřicího přístroje Tectra, ani jeho bližší typové označení. Celkově je práce zpracována na dobré úrovni, jednotlivé části na sebe postupně navazují, z grafického hlediska je přehledná mimo některé obrázky s černým pozadím. Z uvedených důvodů hodnotím práci kladně a doporučuji k obhajobě u SZZ. Práci hodnotím známkou A, 90 bodů.
eVSKP id 110834