ZEMAN, P. Návrh optimalizované vrtule pro bezpilotní prostředky typu multicopter [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvořák, Petr

Závěrečná práce se věnuje optimalizaci vrtule s primárním zaměřením na bezpilotní prostředky typu multicopter. Autor nicméně téma pojednal v tak vysoké kvalitě, že výsledný optimalizační nástroj je výborně použitelný pro optimalizaci libovolné vrtule. Diplomant navázal na svoji bakalářskou práci, kde se věnoval měření pohonných systémů pro bezpilotní prostředky. Na experimenty autor navázal výpočetním modelováním parametrů pohonných systémů a logicky pokračoval snahou po dosažení co nejlepších parametrů vrtule - optimalizací. Zde je nutné zdůraznit, že v tomto případě se jedná skutečně o plnohodnotnou globální optimalizaci v kontrastu s obvyklým hledáním lokálního maxima či variantními studiemi. Dosažení ambiciózního cíle diplomant věnoval značné množství energie a na problematice pracoval soustavně po celou dobu magisterského studia. Autor nastudoval a implementoval všechny známé výpočetní přístupy k modelování vrtulí, včetně nejnáročnější vírové teorie. Pro globální optimalizaci autor používá variační počet i pokročilé stochastické algoritmy. Motivován upřímnou snahou po dosažení co nejlepšího výsledku diplomant všechny kroky výpočetního řetězce pečlivě validoval a implementoval potřebné korekce tak, aby dosáhl robustního a přesného výpočetního nástroje. To je demonstrováno návrhem optimalizované vrtule, která byla průmyslovým partnerem vyrobena a která ve sledovaných parametrech překonává komerčně dostupné produkty. Předložená práce se nejvíce vymyká akademickému projektu zejména úrovní implementace vytvořeného výpočetního řetězce a jeho použitelností v praxi. Autor například použil neuronové sítě pro vytvoření metamodelu, který zásadně urychluje běh systému. Pro celý systém vytvořil grafické rozhraní, které umožní jeho použití i běžnému uživateli. Vytvořená optimalizovaná geometrie je automaticky exportována do 3D modeláře atp. Výsledný systém tak překonává komerčně dostupné výpočetní prostředky a bude produkčně nasazen ve výrobě vrtulí. Autor si za jazyk práce zvolil angličtinu, což usnadňuje nasazení software v mezinárodním kontextu, zároveň se však jedná o jedinou výraznější slabinu předloženého díla. V textu se nezřídka objevují překlepy, gramatické chyby i větná stavba odkazující spíše na češtinu. Student pracoval velmi samostatně, soustředěně a cílevědomě. Konečnému výstupu práce a jeho přímé přenositelnosti do praxe prospěla úzká spolupráce s průmyslovým partnerem, firmou Mejzlik Propellers. Autor některé problémy konzultoval i na specializovaných pracovištích, např. na Ústavu matematiky a statistiky Masarykovy univerzity. Závěrem lze konstatovat, že se jedná o naprosto vyjímečnou závěrečnou práci, která se svým rozsahem, úrovní zpracování i kvalitou dosaženého výsledku vymyká kategorii diplomového projektu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Matějů, Jiří

Diplomová práce se zabývá optimalizací vrtule pro multikoptéry. Diplomant v práci rozebírá používané metody a korekce pro výpočty vrtulí. Následně se zabývá nástroji pro optimalizaci geometrie a prokládání dat a to včetně metod umělé inteligence. V práci nechybí ani průzkum trhu s vrtulemi. Stěžejní částí je implementace, validace, optimalizace nové vrtule a tvorba výpočetního nástroje v Matlab včetně GUI prostředí. Dále je vytvořen program pro generování geometrie formy pro výrobu optimalizované vrtule. Práce je na vysoké úrovni. Autor se vyjadřuje stručně a výstižně, například v popisu programu nejsou uváděny velké části kódu, ale pouze nejdůležitější fragmenty. Vyzdvihnout je třeba také grafickou a stylistickou úpravu, která je na velmi vysoké úrovni. Jediným nedostatkem je horší angličtina a množství překlepů. Student nastudoval složitou problematiku výpočtu vrtulí a navíc ji dokázal implementovat a to s použitím více metod. Nad to se mu podařilo řešit optimalizační úlohu a to včetně využití prvků umělé inteligence, která významně zvýšila rychlost výpočtu a zlepšila prokládání dat a to dokonce v porovnání s komerčním softwarem. Je patrné, že se student věnuje tématu již od bakalářského studia a práci lze považovat za vynikající základ pro studium doktorské. Potenciál je možno spatřovat zejména ve zpřesňování metod výpočtu v režimech, ve kterých validace prokázala nedostatečnou shodu, případně v implementaci CFD. Při správném přístupu by kvalitní disertační práce mohla vzniknout během výrazně kratší doby, než je standardní délka studia 4 roky. Velká část práce byla totiž udělána v minulých třech letech. Žádné významnější nedostatky jsem v práci nenašel, proto ji hodnotím za A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 115950