MACEJ, M. Řídicí systém autoklávovacího procesu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student měl za úkol vypracovat systém autoklávovacího procesu s pěti spolupracujícími autoklávy v technologickém procesu výroby pórobetonu. Proces požadoval možnost vzájemného přepouštění vodních par mezi jednotlivými autoklávy. Požadavkem dále bylo řídit proces automaty Simatic S7-300 a vytvořit program v prostředí STEP 7 a vizualizaci procesu v prostředí WinCC. Student vycházel ze semestrálních prací, ve kterých již důkladně poznal řízený proces a rovněž získal zkušenosti s řídicím systémem Simatic S7-300. Vlastní dipplomová práce se týkala proto především tvorby uživatelského software. Vzhledem k povaze technologického procesu zadavatel úkolu doporučil rozšířit zadání o tvorbu SW modelu procesu v prostředí TIA (Totally Integrated Automation), které umožňuje komfortní propojení jednotlivých specializovaných software jako STEP 7, STEP 7 Manager, WinCC a další. V prostředí STEP 7 byla tak vytvořena jak simulace procsu, tak i řídicí program, takže vzájemné propojení modelu a řídicího systému bylo relativně jednoduché. Řídicí program autoklávovacího procesu vytvořil student v programovacím jazyku FBD Řídicí algoritmus analogových smyček navrhl a simuloval v Matlabu - Simulinku. Student pracoval samostatně, s velkým úsilí, využíval v přípustné míře konzultací v zadávající firmě i u vedoucího práce a pracoval efektivně. Technologický proces i programovací, simulační a vizualizační prostředí ovládl v potřebné míře a dokočil práci v dobré kvalitě a ve stanoveném čase. Na práci se další osoby nepodílely. Výtky: - nesprávně psané indexy v rovnicích a matematických výrazech rov. (1)
K zadané úloze „ Řídící systém autoklávovacího procesu“ diplomant Bc. Maroš Macej přistupoval koncepčně a správně zvolil postup řešení zadané problematiky. Při řešení diplomant vychází z popisu technologického procesu výroby pórobetonu a věnuje se předevšímanalýze procesu autoklávování. Správně uvádí čtyři základní fáze autoklávovacího procesu. Uvedené závěry jsou převzaty z citované literatury. Zpracování a členění diplomové práce je provedeno logicky s cílem objasnit zadanou problematiku. V práci je správně řešena koncepce řízení technologického procesu včetně návrhu hardwarové konfigurace a stanovení vstupů, výstupů a akčních členů technologického procesu. Z diplomové práce a jejich výsledků vyplývá, že diplomant technologickou soustavu i s ventily simuloval, aby mohl otestovat řídící program a korigovat řídící algoritmus. Z předložených výsledků ale není zřejmé, že výsledky simulace odpovídají teoretickým předpokladům. V závěru diplomant popisuje velmi dobře způsob vizualizace technologického procesu, který je přehledný a pro obsluhu přijatelný. Z celkového popisu postupu setavení řídícího programu je vidět, že diplomant se se zadanou problematikou detailně seznámil, nastudoval potřebnou literaturu a dovedl aplikovat nový systém SIMENS Simatic se software TIA portál. Závěrem je možno konstatovat, že diplomant splnil zadání, zvládl zadané téma a úspěšně se vypořádal s řešením tak rozsáhlého a náročného zadání. Musel nastudovat celou řadu odborných publikací. Prokázal, že je schopen jako inženýrský pracovník řešit podobné problémy. V práci chybí následující podrobnosti Pro větší přehlednost chybí technologické schéma včetně čidel a akčních členů pro řídící systém. Pro lepší znázornění funkce chybí vývojový diagram řízení a ovládání jednotlivých funkčních bloků. V obrázku č.7 nejsou popsány osy grafu pro jeho orientaci.
eVSKP id 54362