PAGÁČ, P. Měřič obsahu alkoholu v dechu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Chmelař, Milan

Pan Patrik Pagáč měl za úkol ve své bakalářské práci navrhnout jednoduchý měřič obsahu alkoholu v dechu. Před řešením zadaného úkolu se s problematikou měření obsahu alkoholu v organismu podrobně seznámil. To nakonec dokumentuje obsáhlý seznam použité literatury. Při návrhu měřiše se zaměřil ( v souladu se zadáním)na použití polovodičového senzoru. Celý měřič nejen navrhl, ale pro ověření vlastního návrhu postavil funkční vzorek, na kterém si správnost výpočtů prakticky ověřil. Po formální stránce je předložená bakalářská práce zpracována pečlivě, zadání bylo splněno. Na konzultace měl vždy připraveny zcela konrkrétní dotazy. Vzhledem k tomu, že předložená bakalářská práce splňuje zadání a má i přiměřenou úroveň, doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 17/20
Formální zpracování práce A 19/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Předložená bakalářská práce se zabývá tématem měření obsahu alkoholu v dechu. Struktura práce sleduje zadání. Jsou popsány jednotlivé metody měření a také je stručně popsána právní problematika v této oblasti. Tato část práce je kvalitně zpracovaná. V další části autor řeší samotný návrh měřiče, který si rozdělil na 4 základní bloky a ty v práci srozumitelně popisuje. Oceňuji také podrobný popis návrhu u těchto bloků, včetnš všech výpočtů. K samotné koncepci návrhu mám jen jednu připomínku. Naměřená koncentrace alkoholu je signalizována počtem rozsvícených diod na obvodu LM3914. Z tabulky 7 pak vyplývá, že se jednotlivé rozsahy pro konkrétní diody liší, což vede na různou citlivost přístroje. Z textu není jasné, zda to byl záměr autora (viz otázka). Po formální stránce text práce obsahuje drobné nedostatky – například neoznačené osy o obrázku 6 či typografické chyby (např. str. 20). Použitá literatura obsahuje dva odkazy na Wikipedii. Student prokázal, že je schopen samostatně nastudovat danou problematiku a získané vědomosti tvůrčím způsobem využít. Nad rámec zadání pak navržený přístroj zrealizoval. Prokázal tak dostatečné schopnosti k udělení titulu bakalář.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 45/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 41152