HORNÍČEK, Z. Dělený podvěsný manipulátor [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Pokorný, Přemysl

Diplomová práce se zabývá problematikou podvěsných manipulátorů pro galvanovny. Úvod práce je věnován sestavení výpočtového modelu pojezdu manipulátoru. V další části jsou provedeny simulace pojezdů s různými typy zavěšených břemen. Závěrečná část práce je věnována konstrukčnímu návrhu vozíku vertikálně pojíždějícího po sloupu manipulátoru. Diplomová práce je zpracována přehledně a plně v souladu se zadáním.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Nosterský, František

Diplomová práce je z hlediska formálnosti, rozsahu a technického zpracování na velmi slušné úrovni. Student se v ní zabývá problematikou podvěsných manipulátorů používaných v galvanovnách a konkrétním návrhem vybraných konstrukčních uzlů. Úvod práce je věnován stručnému popisu současného stavu v této oblasti a rovněž popisu některých nevýhod, které se u používaných konstrukcí vyskytují. Nakonec jako jedno z možných řešení uvede manipulátor dělený, který je zadáním diplomové práce. Ve výpočtové části se student zabývá problémem vyskytujícím se při provozu manipulátoru, kterým je kývání břemene, způsobené rozjezdem a zastavováním na podvěsné dráze. Pro analytické řešení navrhl zjednodušený model - kyvadlo se dvěma stupni volnosti, pro který následně sestavil pohybové rovnice. Vlastní zkoumání chování manipulátoru však provedl pomocí simulací na modelu v počítači. Analýza jednotlivých simulací, provedených pro ruzné průběhy pojezdu a různé charaktery břemene, pak může sloužit při rozhodování o vhodném způsobu přejezdu manipulátoru. V následující části student navrhuje několik řešení mechanismu pro uchycení rámu, s nímž je manipulováno, a řešení vedení uchycovacího zařízení po sloupu. Zde vidím určitý nedostatek v řešení varianty s odpruženými kolečky, který tkví v uchycení koleček letmo ke koncům listu pružiny. Síla působící na kolo umístěné mimo podélnou osu pružnic vyvolá moment, způsobující kroucení pružnice a následné nesprávné doléhání kolečka na kolejnici. Zde by bylo lépe použít pro uchycení osy kolečka vhodný třmen. Pro vybranou variantu řešení je pak zpracována výkresová dokumentace, jejíž úroveň je velmi dobrá. Diplomová práce splňuje požadavky zadání a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 12869