BURSA, O. Malé vodní elektrárny v ČR [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Sitek, Tomáš

Cílem bakalářské práce Ondřeje Bursy bylo popsat technologie malých vodních elektráren (MVE), uvést jejich význam v české energetice a následně podrobně rozebrat situaci vybrané české řeky. V úvodu práce student popisuje rozdělení vodních elektráren dle mnohých kritérií, stručně uvádí specifika nejpoužívanějších vodních turbín obecně, jedna kapitola se věnuje i turbínám nejmenších výkonů. Další kapitola pracuje se statistickými daty z ročenek Energetického regulačního úřadu, krátce je nastíněn předpokládaný budoucí vývoj. Poté již následuje praktická část práce, v níž student zpracoval přehled všech přehrad, hrází a MVE na řece Svratce. Hned na úvod je třeba uvést, že student v průběhu roku téměř nevyužíval konzultací s vedoucím a práci jsem tak poprvé viděl jen pár hodin před termínem odevzdání, kdy již nebylo možné jakékoli připomínky do práce zapracovat. Tomu odpovídá formální, grafická i stylistická podoba práce. Rešeršní část práce formou odrážek považuji za krajně nevhodnou, mnoho uvedených obrázků je nadbytečných, navíc často chybí odkaz na ně v textu i jakýkoli podobnější komentář. Chyba je také v barevném označení v tabulce 6.1 a příslušném grafu, kdy 49 % elektřiny vyrábí právě velké elektrárny, nikoli ty středně velké. Z toho pak vychází chybný komentář v textu i v závěru. V práci je také značné množství překlepů a typografických chyb, do seznamu obrázků se vloudilo několik zjevných nesmyslů, některé zdroje jsou v seznamu uvedeny příliš stručně a jsou tudíž nedohledatelné. Příloha, uvedená v seznamu příloh, nebyla vůbec publikována. V praktické části musím naopak vyzdvihnout iniciativu studenta cestovat na popisované lokality MVE, pořizovat vlastní fotografie a komunikovat s majiteli daných zařízení. Počet fotografií by však bylo vhodnější snížit a například náhledy z map bych smazal úplně, navíc mají často tristní rozlišení. Také styl citací v této části by měl být sjednocen a i osobní komunikaci tak uvést společně s ostatními do seznamu na závěr. Některým MVE však chybí i tato nevhodná citace přímo v textu, ačkoli autor zjevně čerpal z rozhovorů s majiteli. Osobně mě velice mrzí, že student nevěnoval více času samotnému vzhledu práce a zpracování výsledků. Domnívám se, že pouhých několik málo konzultací s vedoucím by práci významně prospělo. Student strávil opravdu mnoho času získáváním informací o MVE, nicméně je nedokázal přehledně interpretovat. Student měl značný potenciál ze zjištěných, běžně neveřejných dat zpracovat opravdu přínosnou a kvalitní práci. I přes všechny zmíněné i nezmíněné nedostatky lze v práci nalézt hodnotné informace a jelikož student splnil cíle práce, doporučuji ji k obhajobě s hodnocením uspokojivě/D.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací E
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Preisler, Lukáš

Bakalářská práce na téma Malé vodní elektrárny v ČR byla rozčleněna do 7 kapitol v celkovém rozsahu 143. Práce je tak na poměry závěrečné práce velmi dlouhá. Prvních 5 kapitol teoreticky zhodnocuje vodní energetiku včetně mechanických součástí, turbín. V šesté kapitole je zhodnocen stav MVE v ČR a její výhled do budoucna. Poslední kapitola je těžištěm práce a zhodnocuje konkrétní situaci o všech vodních elektrárnách na řece Svratce. Téma závěrečné práce je poměrně obtížné, zejména v získávání informací ohledně některých MVE, které veřejně neposkytují informace o svých technických parametrech. Vzhledem k rozsahu práce byly všechny cíle zcela splněny. Negativně hodnotím práci s literaturou, kde žádný literární zdroj není zahraniční publikace z recenzovaného časopisu. To se podepsalo zejména na úvodních kapitolách, kde chybí ucelený teoretický úvod do problematiky s aktuální technickou situací. Student prokázal schopnost získávat všechny potřebné informace a detailně je použít. Pro lepší orientaci v práci a přehlednost by bylo žádoucí snížit množství obrázků, které pro jednotlivé MVE neposkytují přidanou hodnotu. I tak je formální stránka bakalářské práce na přijatelné úrovni. Vzhledem k množství ucelených informací a poznatků hodnotím práci výborně, za A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157776