NEPIVODA, T. Driver krokového motoru s podporou průmyslové komunikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Arm, Jakub

Pan Nepivoda měl za úkol sestavit a oživit prototyp driveru krokového motoru řízeného pomocí průmyslové komunikační technologie EtherCAT. Po návrhu obvodového schéma pomocí zadaných vývojových kitů, student celou konstrukci pečlivě realizoval a vytvořil vhodné softwarové vybavení. Pro otestování vytvořil student propracovanou PLC aplikaci a změřil parametry jednotlivých části systému s ohledem na domácí podmínky. Zadání patří ke komplexnějším, a i přesto se pan Nepivoda dokázal zorientovat v jednotlivých oblastech, přičemž čerpal informace z vhodných technických manuálů a zpráv. Po celou dobu pracoval pan Nepivoda svědomitě a konzultoval téměř na týdenní bázi. Odvedenou práci pokládám za velmi kvalitní. Také textová část je velmi propracovaná, kdy student zdokumentoval všechny aspekty a vytvořil množství popisných diagramů. Výsledky této práce jsou využitelné pro tvorbu finální konstrukce driveru krokového motoru i pro semi-profi sféru. Pan Nepivoda mě přesvědčil o svých schopnostech, a tedy práci hodnotím A (97 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Baštán, Ondřej

Cílem předložené bakalářské práce bylo navrhnout a vytvořit budič pro krokový motor, který by umožnil ovládání pomocí některé z navrhovaných průmyslových komunikačních sběrnic. Zadání patřilo mezi náročnější. Student měl nejprve provést literární rešerši na téma implementace budičů motorů a průmyslových komunikačních sítí v embedded systémech. Následně definovat požadavky na navrhované zařízení, navrhnout vhodnou koncepci a poté realizovat a implementovat funkční vzorek včetně ověření a zhodnocení funkce. Formální stránka práce se jeví být v pořádku. Student správně pracuje se zdroji a vhodně strukturuje text. Dokumentace obsahuje všechny požadované náležitosti a svým rozsahem výrazně převyšuje doporučené minimální parametry. V první části práce se student velmi detailně věnuje popisu krokových motorů a možnostem jejich řízení včetně popisu běžně dostupných budičů. Oproti předchozí kapitole pak stručněji popisuje problematiku průmyslových komunikačních sítí. Tím je ukončena teoretická část práce, kterou za její kvalitu zpracování hodnotím velmi kladně. V druhé, praktické části již student přistupuje k samotnému návrhu a realizaci zařízení. Nejprve velmi dobře definuje výchozí požadavky na navrhovaný přístroj, na jejichž základě navrhuje koncepci a blokové schéma výsledného zařízení. Značnou část této rozvahy rovněž věnuje zvolenému komunikačnímu protokolu. Kapitola 2.4 popisuje návrh HW realizace, pro kterou byla využita modulární koncepce s využitím vývojových kitů, což pro ověření konceptu hodnotím jako správný tah. Další podstatnou částí je návrh řídicího firmware. Zde bych rád vyzdvihnul velmi kvalitní způsob dokumentace celé implementace. Kromě návrhu firmware zařízení student vytvořil student i ovládací program a vizualizaci v prostředí codesys, které následně využil k testování vytvořeného zařízení. Závěrečné ověření funkce a testování je uvedeno v kapitole 2.7 a na jeho základě lze vyvodit že student splnil všechny body zadání bez výhrad. Předložená práce vysoce převyšuje požadavky na bakalářskou práci a její kvalita vypovídá o nadprůměrných kvalitách jejího autora. Vzhledem k tomu že se mi nepodařilo najít nic co bych mohl panu Nepivodovi vytknout, doporučuji práci k obhajobě s hodnocením A, 100 b

Navrhovaná známka
A
Body
100

eVSKP id 134771