JANOŠEK, M. Působení vlhkosti na vlastnosti izolačních materiálů vystavených tepelnému a elektrickému namáhání [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem diplomanta v práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s metodou dielektrické relaxační spektroskopie v kmitočtové oblasti, měřením vlastností dielektrických materiálů a experimentálně prověřit základní dielektrické vlastnosti, především kmitočtové závislosti obou složek komplexní permitivity, vzorků drážkové izolace na bázi polyesterové fólie v průběhu tepelného a elektrického namáhání. Diplomant Michal Janošek realizoval veškeré experimentální práce v laboratoři ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů zpracoval diplomovou práci v rozsahu 56 stran včetně seznamu použité literatury a přehledu symbolů používaných v textu. Práci správně rozčlenil na teoretickou a experimentální část a doplnil úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. V teoretické části je uveden přehled fyzikálních jevů v dielektriku, popis teorie a pravidel stárnutí materiálů a charakteristika složené soustavy. Již v průběhu získávání teoretických znalostí a vědomostí, nutných k provedení předepsaných experimentů, prokazoval student samostatný přístup ke studiu a schopnost práce s doporučenou, ale i studentem vyhledanou literaturou včetně literatury cizojazyčné. V experimentální části jsou popsány zkušební vzorky, měřicí metodika, vytvoření pracoviště pro tepelné a elektrické namáhání vzorků materiálů, použitá zařízení a postup měření; dále jsou zde shrnuty výsledky měření a vyhodnocení celého experimentu. I k této etapě práce přistupoval student samostatně, pečlivě a zodpovědně, jednotlivé etapy práce a dosažené výsledky pravidelně konzultoval s vedoucí práce; na všechna jednání přicházel připraven. Výsledky měření vyhodnotil formou přehledných grafických závislostí uvádějících vliv kmitočtu a relativní vlhkosti prostředí na složky komplexní permitivity v průběhu tepelného a elektrického stárnutí. Vyhodnocení provedených experimentů mělo být ještě doplněno matematickou interpretací dosažených výsledků. Předložená práce je sepsána pečlivě, přehledně a výstižně, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání diplomant splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky provedených experimentů lze využít při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 48/50
Formální zpracování práce B 16/20
Využití literatury A 9/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Frk, Martin

Předložená diplomová práce pana Janoška je zpracována v rozsahu 56 stran. Práce je řádně rozčleněna na teoretickou a experimentální část. Předmětem obsahu teoretické části jsou základní vztahy pro komplexní permitivitu dielektrik s jednou relaxační dobou, ale také i vztahy respektující rozptyl relaxačních dob a v souladu se zadáním je věnována zvýšená pozornost životnostním zákonům, resp. modelům popisující tepelné, elektrické a zejména kombinované namáhání. Experimentální část obsahuje popis a základní charakterizaci zkušebních vzorků materiálu Isonom NMN, přehled měřicího zařízení včetně použitého elektrodové systému i vlastní postup experimentu, z kterého vyplývá, že se student podílel při návrhu a zejména při sestavování pracoviště umožňující realizovat kombinované namáhání izolačních materiálů. Všechny získané výsledky v průběhu experimentu byly graficky zpracovány do frekvenčních závislostí složek komplexní permitivity. Z frekvenčních průběhu ztrátového čísla byly zjištěny existence dvou relaxačních maxim. Byl vyhodnocen vliv zvýšené teploty expozice materiálu a vliv tepelné a elektrické, resp. kombinovaného namáhání na polohu a intenzitu relaxačních maxim. Získané výsledky dielektrických spekter lze uplatnit pro hodnocení resp. zjištění stavu elektroizolačních materiálů. Podíl teoretické a experimentální části diplomové práce má vyvážený charakter, práce je přehledně uspořádaná a vyznačuje se velmi dobrou grafickou úpravou bez větších stylistických a typografických nedostatků. V předložené práci lze jen vytknout u grafických závislostí příliš hustý rastr na osách, který snižuje celkový dojem z grafu a nedodržení jednotného vzhledu zápisu veličin obsahující indexy. V diplomové práci jsem neshledal žádné závažné nedostatky a z jejího charakteru vyplývá, že pan Janošek se v problematice dielektrické relaxační spektroskopie poměrně dobře orientuje.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce B 8/10
Odborná úroveň práce B 40/50
Navrhovaná známka
B
Body
84

Otázky

eVSKP id 10519