FORMÁNEK, J. Zhodnocení MPLS jako WAN technologie pro datové přenosy v kritické informační infrastruktuře [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem bakalářské práce bylo zhodnotit techniku MPLS pro provoz v kritické informační infrastruktuře (KII). Student prozkoumal požadavky, které se v oblasti energetické KII řeší a aplikoval je na možnosti, které MPLS nabízí. Na základě těchto poznatků provedl praktické testování a měření ve virtuální infrastruktuře. Provedl také zkoumání a testování jiného přístupu k řešení WAN, a to konkrétně SD-WAN. Z uvedeného vyplývá, že zadání práce bylo zcela splněno. Po odborné a obsahové stránce je práce na vysoké úrovni, a dle mého názoru převyšují požadavky na bakalářskou práci. Z pohledu formální stránky věci lze vytknout pouze ojedinělé chyby v sazbě (vdovy a sirotci, přetečení sazebního zrcadla a jednoznakové předložky na konci řádku). Jazykovou úroveň nemohu hodnotit. Student pracoval celou dobu samostatně a měl snahu zapracovávat případně připomínky a podněty. Úroveň citací hodnotím jako vyhovující. Hlavní přínos práce spatřuji v detailním prozkoumání možností MPLS, a také v otestování větších síťových infrastruktur ve virtuálním prostředí. Z tohoto pohledu a díky pouze velmi drobným nedostatkům hodnotím práci jako výbornou, tedy známkou A/96.
Předložená bakalářská práce je se svými 86 stranami a pěti hlavními kapitolami nadstandardně obsáhlá a dobře strukturovaná. Po odborné stránce je práce na nadprůměrné úrovni. V teoretické části student provedl podrobný popis kritické informační/energetické infrastruktury a rozbor problematiky WAN sítí. Praktická část je rozdělena do dvou hlavních kapitol, kde v první je uveden popis testovacího prostředí a scénářů. V následné kapitole na to navazuje rozbor technologie MPLS a její testování v nástroji GNS3. Vzhledem k rozsahu testovaných technologií práce obsahuje velké množství výsledků, které jsou prezentovány hlavně v textu, což hodnotím jako nedostatek, jelikož se čtenář může v množství výsledků ztrácet. Vhodnější intepretací by bylo provést shrnující/porovnávají kapitolu, kde by byly např. formou tabulek nebo grafů prezentovány nejvýznamnější výsledky. Tato výtka je z části řešena v závěru práce (str. 78 – tabulky 5.2 a 5.3 a jejich popis), kde se však tato část textu hodí spíše do zmíněného shrnutí, nežli do závěru práce. Po formální stránce je práce na dobré úrovni, kde obsahuje drobné typografické chyby a v pár případech neodborné vyjadřování. V literatuře je uveden průměrný počet 31 citací, které odpovídají řešené problematice, ale autor v některých případech umisťuje citace přímo do vět, i když cituje například celý odstavec. I přes výtky prezentační a formální stránky práce považuji všechny cíle práce za splněné a výsledky za přínosné. Pro práci navrhuji hodnocení B/88 bodů.
eVSKP id 133397