VITOSLAVSKÝ, O. Decentralizované snímání veličin výrobních strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Student měl za úkol navrhnout a vytvořit bezdrátově komunikující jednotku, která umožní připojení celého spektra sensorů využívaných v průmyslu. Na základě této jednotky měl student navrhnout a zrealizovat bezdrátovou síť, po které je vhodným protokolem možné získávat data ze sensorů a doručit je do nadřízeného systému. Jako nadřízený systém měl student za úkol využít LabView a také IoT systém Azure. Student v prvé části práce nastudoval možnosti komunikace a problematiku bateriově napájených bezdrátově komunikujících zařízení. Na základě konzultací a svých znalostí student vybral komunikační platformu BLE, a na této platformě navrhnul a zrealizoval elektroniku pro připojení sensorů ke zvolenému vývodovému kitu. Student dále navrhnul a zrealizoval programové vybavení. Realizace a funkčnost byla demonstrována. Student pracoval samostatně a svědomitě. Využíval konzultací ve vhodné míře. Student splnil zadání práce a až na drobné výtky je práce na dobré úrovni. Práci studenta hodnotím jako dobrou a doporučuji ji k obhajobě.
Zadání diplomové práce pana Bc. Vitoslavkého bylo navrhnout a realizovat decentralizovaný měřicí systém pro sběr provozních dat z výroby pro potřeby údržby. Zadání práce hodnotím jako komplexní s ohledem na spektrum činností, které obsahuje. Navrhované zařízení je určeno primárně pro potřeby prediktivní a proaktivní údržby, nicméně student požadavky údržby popisuje jen velmi povrchně. Rozsah práce je na spodní hranici, a proto by zevrubnější popis neuškodil. Oblast údržby je rozsáhlé a normované téma, například ČSN EN 13306 zabývající se terminologií. Práce bohužel z žádné normy týkající se údržby nebo diagnostiky nečerpá. Diplomant nejprve provedl lehký literární průzkum bezdrátových mesh sítí, které měl dle zadání použít. Nicméně v rešerši se už nezabývá využitím v průmyslu, pro který je zařízení určeno. Návrh hardwaru v kapitole 4 si student ulehčil použitím vývojového kitu, pro který vytvářel shield plošný spoj vybavený napájením, EEPROM pamětí a vyvedenou sběrnicí I2C, která obsluhuje externí senzor a EEPROM paměť. Prezentační schopnost této části je velice špatná, což snižuje i čtenářský komfort. Diplomant v kapitole 4.3 odkazuje na obrázky z dokumentace, podle které volil pull-up rezistor sběrnice. Ke zdroji ovšem není uveden odkaz, a proto se čtenář nemá šanci obrázky najít. V páté kapitole student popisuje softwarové vybavení decentrálních měřicích zařízení. Bohužel text není podpořen graficky (například vývojovým diagramem). Další prací bylo vyvinout nadřazenou aplikaci, která z koncentrátoru zasílá data do cloudové služby. Zde bylo vytvořeno uživatelské prostředí, přes které by mělo být možné konfigurovat prvky sítě. Z nejasných důvodů autor volil jako vývojové prostředí LabView a nijak tento krok dále nevysvětluje. Následně pomocí MQTT protokolu měřená data posílá na komerční cloud, kde jsou data prezentována. Využívá pro to knihovních funkcí z prostředí LabView. Funkce programu je znázorněna na diagramu 6.1. Poslední částí, kterou se práce zabývá je měření latence mesh sítě v reálných podmínkách u CNC strojů. Nicméně nikde není uvedena například fotodokumentace, nebo firma kde měření probíhalo. Práce je sepsána v rozsahu 45 stran (od úvodu po závěr) plus sedm stran příloh, které jsou taktéž dílem autora. Formální nesrovnalosti a větná stavba značně zhoršují čtenářský komfort, nemluvě o častých překlepech. Práce obsahuje prázdné, nebo velmi krátké kapitoly. Příkladem jsou podkapitoly 1.1 nebo 1.2.2. Předloženou práci doporučuji k obhajobě s podmínkou, že diplomant bude demonstrovat funkci zařízení při obhajobě. Za předpokladu funkčního výsledku hodnotím známkou C / 74 bodů.
eVSKP id 142161