WIENEROVÁ, V. Návrh skladby chráněné dílny, včetně materiálového toku odpadů a komponentů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Novotný, Pavel

Autorka předložené bakalářské práce splnila v přiměřeném rozsahu zadání a na základě informací získaných z osobních návštěv dvou chráněných dílen a z literárních pramenů řešila problematiku elektroodpadu. V práci se zaměřila na problematiku maximálního materiálového využití elektroodpadu v systému odpadového hospodářství ČR. V úvodních kapitolách uvádí základní informace o elektorodpadu, jeho kvalitativní i kvantitativní parametry a jeho rizikovost ve vztahu k životnímu prostředí. Dále popisuje systém jeho sběru, nedávno zavedený v ČR a porovnává ho s tím, který již delší dobu funguje v některých státech EU. V dalších kapitolách uvádí legislativní předpisy platné v ČR na tomto úseku nakládání s odpady. Zpracování hlavního tématu práce - chráněným dílnám - jsou věnovány poslední 3 kapitoly práce. Nejprve autorka předkládá návrh skladby i návrh provozu chráněné dílny. Dále pak na základě získaných konkrétních údajů o druzích a množství materiálů ve vybraných skupinách elektroodpadu se snaží sestavit přehlednou materiálovou bilanci, kterou pak prezentuje jak v tabelární, tak také v grafické formě. V závěrečné kapitole je uvedena i rámcová ekonomická bilance materiálové recyklace elektroodpadu, její vypovídací schopnost je úměrná podkladům, které jsou v současnosti dostupné. Zadání tohoto velmi aktuálního tématu autorka bakalářské práce splnila, i když se v práci vyskytují některé nepřesnosti, např.: - u některých uváděných pojmů z oblasti nakládání s odpady chybí jejich definice (povinné osoby, dodatkové číslo, historický odpad) - v textu na str.13 je chybně uvedeno číslo vyhlášky MŽP - patří Vyhláška MŽP č. 237/2002 Sb., dle na str.30 patří Vyhláška MŽP č. 352/2005 Sb. a na str. 34 je třeba k uvedenému zákonu č. 106/2005 Sb. nutno připojit informaci, že se jedná o dílčí novelu zákona o odpadech - k některým, zejména číselných, údajům by bylo vhodné uvádět odkazy na literaturu - v práci se vyskytují překlepy či opakované formulace (např. na str. 19), liší se název kap. 6 v textu a v obsahu. Pozitivně je však třeba hodnotit snahu o určité ekonomické posouzení materiálové recyklace vybraného druhu elektroodpadu, neboť v současné době je obtížné zjistit vstupní informace - o množství a druhu materiálu a o jejich cenách. Jako příklad si autorka zvolila nejvíce rozšířený druh elektroodpadu - mobilní telefon

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kermes, Vít

Bakalářskou práci lze rozdělit do dvou základních částí, a to na zcela teoretickou rešeršní část v délce cca 16 stran a praktickou část v délce 14 stran. Cíle bakalářské práce jsou v Úvodu definovány srozumitelně. Kapitolu, která však byla v textu marně hledána je závěr nebo nějaká forma shrnutí. Teoretická rešeršní část je zpracována na dobré úrovni, kdy studentka prokázala schopnost dohledávat informace v odvozených právních aktech, aniž z nich pouze opisuje jednotlivá ustanovení. Co by se v této části dalo vytknout, je na straně 13 zbytečně obšírný seznam elektrických spotřebičů, který je ještě předkládán jako výtah z přílohy. Dále by se dalo podotknout, že Rakousko se nesestává z regionů (provincií), jak je uvedeno na str. 21, nýbrž ze spolkových zemí. Na straně 24 a dále navazující kapitola 4 – Chráněná dílna a 5 – Návrh provozu chránění dílny působí dosti rozporuplně jako nesourodý celek. Na jedné straně se zde autorka pokouší v hrubých rysech přiblížit návrh a provoz chráněné pracovní dílny jako celku. Na straně druhé zabíhá do přílišných detailů, aniž by docházelo ke zřetelnému oddělení jednotlivých částí textu. Z textu vyplývá, že autorka se zaměřila především na oblast třídění a nakládání s elektroodpady, případně rizika plynoucí pro životní prostředí. Zcela však opomněla definovat podmínky, za kterých popisované pracoviště může vzniknout jako chráněná pracovní dílna a s tím spojené práva a povinnosti provozovatele. Dále pak nebyl nalezen alespoň základní nástin ochrany před zdravotními riziky vyplývajících z práce v této dílně. Po formální stránce lze autorce vytknout především dosti ledabyle provedený seznam použité literatury (způsoby citací jsou normalizovány). Pro zpracování dalších prací lze doporučit, aby bylo voleno alespoň o bod větší písmo z důvodu příjemnějšího čtení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Práce s literaturou včetně citací C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 19859