VYKYDAL, V. Radiační poškození vzorků v nízkovoltové transmisní elektronové mikroskopii [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Václav Vykydal se v své práci zabýval analýzou radiačního poškození vzorků v elektronové mikroskopii. Téma práce vzešlo z firmy Delong Instruments, kde také diplomant prováděl veškerá měření pod vedením mentorky Mgr. Evy Coufalové, Ph.D., jejíž zhodnocení diplomantova přístupu je následující: "Téma této diplomové práce bylo poměrně obsáhlé a rozhodně ne jednoduché. Student se během práce musel detailně seznámit s mnoha technikami a obsluhou komplikovaných systémů a přístrojů. Výsledky byly závislé nejen na jeho pracovním nasazení a pečlivosti, ale především na dostupnosti jak vhodných preparátů, tak samotného přístroje, který bylo nutné pro účely práce složitě upravit (různé elektronové zdroje, nová konstrukce stínítka). V případě přístroje pracujícího v ultra vysokém vakuu je každý takový zásah časově velmi náročný. I přes tyto restrikce se mu podařilo v omezeném čase získat řadu zajímavých výsledků. Pracoval svědomitě a aktivně, na konzultacích prezentoval svoje výsledky a diskutoval další postup. Jeho práce je obsáhlá a mírně trpí nedostatkem času na důkladnější analýzu dosažených výsledků a systematičtější porovnání." Na UBMI pak diplomant s vedoucím práce konzultoval především obrazové zpracování dat. Z tohoto pohledu hodnotím přístup diplomanta pozitivně – jeho pracovitost, zájem o téma a snahu dokončit práci s praktickými a užitečnými výsledky. Byť jsou finální metody zpracování obrazů jednoduché, tak je hodnotím jako dostatečné pro danou aplikaci. Během řešení práce se navíc diplomant zabýval dalšími technikami zpracování obrazů (registrace, pokročilé detekce kruhových objektů), které nakonec nebyly v práci využity. S přihlédnutím k hodnocení z externího pracoviště, tak hodnotím práci a přístup diplomanta stupněm B/85bodů.
Předložená práce studenta Václava Vykydala se věnuje radiačnímu poškození vzorků v nízkovoltové transmisní elektronové mikroskopii. V teoretické části práce se student zabývá principem elektronových mikroskopů a jejich vlivem na radiační poškození vzorku. Dále následuje popis přípravy vzorku. Tato část obsahuje značné množství obrázků s anglickými popisky, což je v rozporu s celkovým konceptem práce, která je v češtině. Nicméně bych kladně ocenila obsah a návaznost jednotlivých kapitol. V praktické části práce je popsána příprava jednotlivých vzorků a proměření dvou typů katod. Degradace vzorku je měřena na základě průměru jasových hodnot v zatížené oblasti vzorku nebo v režimu difrakce je sledováno její postupné vymizení. Výsledky jsou správně diskutovány. Dále jsou také uvedeny doporučení pro vhodnou přípravu a pozorování vzorků, které vyplývají z experimentu. Autor se bohužel nevyvaroval gramatických chyb a lehkých chyb ve formátování. Předložená práce prokazuje autorovu znalost dané problematiky. Zadání je splněné v celém rozsahu. Práci jako celek považuji za kvalitní a hodnotím ji známkou A (93 bodů) s doporučením k obhajobě.
eVSKP id 118354