RÝCOVÁ, E. Fluorescenční korelační spektroskopie v hydrofilních koloidech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Venerová, Tereza

Studentka pracovala samostatně a zodpovědně. V rámci přípravy bakalářské práce bez problému zvládla teoreticky i prakticky nadstandardní fluoresceční metody. Její práce převyšuje nároky na bakalářskou VŠKP.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Mondek, Jakub

Studentka se v bakalářské práci zabývá fluorescenční korelační spektroskopií v hydrofilních koloidech. Bakalářská práce je vcelku čtivá, výsledky jsou dobře interpretovány. Nicméně by neškodila revize textu, protože se v práci objevuje značné množství překlepů (např. index na straně 11, čtverečky místo symbolů na straně 20, na Obr. č. 3 rozhozený nápis Absorpce, u Obr. č. 12 odskočený titulek na druhou stranu, odlišné písmo na straně 32, odkazy na obrázky, atd…). U obrázků chybí odkazy na zdroje. V teoretické části se studentka zabývá hyaluronanem, tenzidy a fluorescencí. V tenzidové části mi chybí kapitola o micelách, protože s nimi studentka dále pracuje (viz ot. 4). U Obr. č. 10 studentka chybně tvrdí, že excitační světlo je odraženo zpět, a že dále prochází přes dichroické zrcadlo a emisní filtr do detektoru. Do detektoru jde fluorescence ze vzorku, ne excitační paprsek. V experimentální části studentka uvádí hyaluronan o molekulové hmotnosti 750-1000 kDa. Neškodilo by uvést přesnou molekulovou hmotnost udávanou výrobcem. Kapitola 4.6 by měla být uvedena jako samostatná, aby byla orientace v práci přehlednější. V této kapitole studentka správně interpretuje naměřená data, nicméně se zde nachází několik teoretických chyb. Na straně 26 studentka udává, že intenzita fluorescence na detektoru byla v průměru 10^4 až 10^8. Detektor se ale vypne při intenzitě okolo 4*10^6. Také na straně 26 se píše, že osa y reprezentuje počet fotonů, které byly zaznamenány detektorem mezi jednotlivými pulzy. To odporuje principu metody (single photon counting). Osa y reprezentuje počet fotonů ve smyslu opakování jednotlivých cyklů excitace-emise. Na straně 28 studentka uvádí příklad TCSPC analýzy a posuzování správnosti použitého modelu. Studentka nesprávně uvádí, že záporná amplituda nedává smysl. Záporná relativní amplituda je možná u reakcí v excitovaném stavu. U posuzování správnosti proložení naměřených dat příslušným matematickým modelem bych v další práci studentce doporučil, aby se řídila především reziduální analýzou a nekladla největší váhu hodnotě chí kvadrátu. Na straně 35 studentka odkazuje na Tabulku č. 8 a hodnoty ró1 a ró2, ale v tabulce je uvedena jen hodnota ró1. Také by neškodilo přesunout osu x v grafech (Obr. 14,15,16) do spodní části grafu, protože ve změti bodů jsou často hodnoty na ose x nepřehledné. Nesprávným pak bylo řazení použité literatury. Studentka rozdělila použitou literaturu na Teoretickou část a Rešerši. U obou částí je trochu jiné formátování. Seznam literatury by měl být pouze jeden a vždy uváděn ve stejném formátu především kvůli použití příslušných (křížových) odkazů v dalším textu. I přes výše zmíněné nedostatky je vidět, že studentka zvládla náročnou techniku fluorescenční korelační spektroskopie a s tím spojenou obtížnou interpretaci naměřených dat. Cíle bakalářské práce byly splněny. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením Velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování B
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 67601