KAUČIARIK, F. Subjektivní testy vlivu obsahu scény na prostorový efekt 3D obrazu a videa [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Boleček, Libor

Praktická část předložené práce lze rozdělit do tří etap. V první etapě měl student za úkol vytvořit databázi videosekvencí vhodných pro testování vlivu obsahu scénu na stereoskopický efekt a následně pro získané sekvence spočítat vybrané parametry. V druhé etapě měl student za úkol organizovat a provést subjektivní testy stereoskopického vjemu. V poslední etapě bylo cílem vyhodnotit výsledky testů a posoudit vliv vlastností scény na subjektivní hodnocení vjemu. Student Filip Kaučiarik splnil všechny cíle zadání bakalářské práce a rozsah textové části bakalářské práce odpovídá nárokům na ní kladeným. Teoretická a praktická část jsou ve vhodném poměru. V teoretické části při popisu jednotlivých 3D systému a stereoskopického vnímání uvádí student některé nepřesné či minimálně nejednoznačné informace. Student postup své práce pravidelně konzultoval. Slabinou studenta a tím i celé práce je technické vyjadřování a psaní souvislého technického textu. Z tohoto pohledu je úroveň práce poněkud slabší, což snižuje celkové hodnocení práce. Práce obsahuje také několik faktických chyb: například nesoulad označení sekvencí v Tabulce 3.1 a Grafu 3.1. Přestože práce není na dobré formální úrovni, tak student cíle práce splnil. Subjektivní testy připravil, provedl a vyhodnotil formou srovnání hodnocení sekvencí s podobnými vlastnostmi. Kladně jde zhodnotit studentova aktivita nad rámec zadání bakalářské práce při pomoci s vytvořením větší databáze videosekvencí a tím pomoci při vytvoření konferenčního článku.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Kufa, Jan

Bakalářská práce Filipa Kaučiarika se zabývá Subjektivními testy vlivu kvalitu obsahu scény na prostorový efekt 3D obrazu a videa. Student nejdříve popisuje princip zobrazení 3D obsahu. Následně teoreticky popisuje vlastnosti použitých videosekvencí a výpočet jejich parametrů. Na konci své práce student popisuje praktickou realizaci testů a interpretuje získané výsledky formou grafů. K práci mám hlavně formální připomínky. Popis jednotlivých kapitol je neucelený a není psán odbornou technickou terminologií. V textu se nachází plno stylistický a gramatických chyb. Další výtka směřuje k referencím. Některé reference, například [14] až [17], neodpovídají normě. Seznam zkratek je velmi stručný. V textu je několikrát vysvětleno, co znamená MOS, ale nikde není vysvětleno, co znamená „fps“. V tabulce 3.1 uvádí student názvy videí pod pojmy „Ocean 225, 240,...“ jinde v testu jsou ovšem uvedeny názvy „Sekvence č.1“. Není tak patrné, o jaké sekvence se jedná. V kapitole 4.1 student uvádí že „používá kontinuální stupnici pro posouzení komfortu“. Jedná se ovšem o klasickou diskrétní stupnici. U subjektivního testu není uvedeno, jestli televize využívá aktivní nebo pasivní sytém 3D. Respondenti prováděli test, jestli mají nějaké vady zraku, ovšem v práci není nikde vyhodnocení vlivu na kvalitu. Student uvádí že krátkozrakost a dalekozrakost má vliv na vnímání 3D obsahu. Informace není podpořena referencí a nepřijde mi správná. Odevzdaná bakalářská práce je logicky členěna, často jsou v ní však použity poněkud zavádějící formulace a tvrzení. Práci i přes řadu nedostatků doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm C.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 102270