HAUSNER, J. Index kvality napětí pro indikativní hodnocení kvality napětí v distribuční síti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Diplomová práce se zabývá návrhem systému pro unifikované a objektivní informativní a přitom spojitě měřitelné hodnocení kvality napětí v elektrických sítích, která je určena prostorem ukazatel kvality napětí, místo a čas, s využitím pro monitorovací a řídící systémy nejen distribučních sítí. Za hlavní nedostatek textové podoby práce považuji to, že nebyla patřičným způsobem vyjádřena motivace práce s jednoznačnou formulací předpokládaných cílů a výsledků, či využití. Samozřejmě jednotlivé části zadání byly naplněny a cílů bylo dosaženo, tedy zadání bylo bezezbytku splněno. Nicméně pro čtenáře je těžké sledovat směřování a postup práce, když není vhodným způsobem průběžně informován jaký cíl je sledován. O to spíše pokud se jedná o algoritmizaci představ o výsledku. Uvedené ale nesnižuje vlastní přínos studenta v jednotlivých částech, který je hodný ocenění. Diplomant byl průběhu řešení aktivní, iniciativní a přitom samostatný a prokázal schopnost vypořádat se všemi dílčími úkoly. Výsledky a výstupy diplomové práce, kterých student dosáhl, mají značný budoucí potenciál i když současný stav řešení nelze považovat za konečný. K obsahu samotnému mám následující připomínky: Bylo by vhodné lépe (přesněji) formulovat provázanost legislativních požadavků na kvalitu napětí a Pravidel provozování distribučních (přenosových) soustav a jejich návaznost na standard EN 50160. U vztahů často chybí uvození do problému, aby byl čtenář informován o smyslu a základní myšlence následného postupu. Na straně 15 je nevhodná (potenciálně zavádějící) formulace týkající se měření a agregace velikosti napětí. Stav sítě, který je uvažován v matematickém popisu je vázán na časový okamžik či interval. Proto by bylo vhodnější mluvit o čase namísto stavu, i když to spolu bezprostředně souvisí. Jako nejvhodnější ocenění odchylky ukazatele kvality napětí určil student kompromisní kombinaci lineární a logaritmické funkce, s čímž lze souhlasit. Avšak bylo by vhodné zvolit takový parametr log fce, aby její strmost v okolí VQI=O byla stejná jako strmost lineární části na kterou navazuje. Z formální stránky by práce potřebovala korekci. Například ve smyslu chybějící interpunkce či umístění odkazů na reference. S přihlédnutím ke všem dílčím hodnocením doporučuji předloženou diplomovou práci k obhajobě.
Předložená diplomová práce se zabývá návrhem nové metody pro vyhodnocování kvality elektrické energie s využitím indexu kvality napětí. Autor v textu popisuje několik základních funkcí, které lze využít pro výpočet hodnotících funkcí charakteristických parametrů napětí, které by byly využitelné pro následné posouzení vývoje kvality napětí v provozovaných oblastech či pro posouzení přínosu použitých nápravných prostředků v problémových oblastech. Klíčovou a do jisté míry problematickou částí je návrh optimální slučovací funkce, která by dokázala věrohodně sloučit dílčí váhované parametry napětí do jednoho indexu VQI počítaného pro zvolenou oblast či definované provozní stavy. Autor v textu prezentuje několik návrhů této slučovací funkce, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Pro prezentaci těchto výsledků autor vytvořil v prostředí GUI Matlab program, který dokáže dle uživatelsky definovaných parametrů vypočíst průběh indexu VQI ve zvoleném časovém rámci. Závěrečná kapitola se pak věnuje návrhu uživatelského rozhraní, který by mohl využívat výsledků práce v oblasti optimalizace provozu distribučních soustav. Problematika, které se autor v této práci věnuje je velmi aktuální a to zejména s ohledem na budoucí instalaci elektroměrů s funkcionalitou monitoringu charakteristických parametrů napětí. V práci bych ocenil detailnější zpracování kapitoly 3.2 zaměřené na popis možných slučovacích funkcí, která je pro prezentaci výsledků nejklíčovější. Autorem definované funkce nejsou díky svým nevýhodám plynoucích z příliš širokého oboru hodnot hodnotících funkcí optimální. Jednou z možných cest jak vylepšit tuto funkci by mohla být kombinace popsaných funkcí, či oddělený výpočet indexů kvality napětí (pro obor hodnot ) a nekvality napětí (pro obor hodnot
eVSKP id 84960