SUSKÝ, S. Elektrolyty pro sodno – iontové akumulátory s použitím iontových kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Máca, Josef

Pan bakalář Stanislav Suský zpracoval diplomovou práci na téma elektrolyty pro sodno – iontové akumulátory s použitím iontových kapalin. Student docházel do laboratoře pravidelně kde se rychle zaučil a osamostatnil. V druhé polovině zpracovávání diplomové práce pracoval zcela samostatně a pouze mě informoval o provedených měřeních. Bohužel formální a technická stránka předložené diplomové práce je na nižší úrovni. Nachází se v ní mnoho nedostatku od chybějících očíslování rovnic a tabulek až po anglické popisky v česky psané práci. Naopak bych rád ocenil dobře napsanou kapitolu 3 a 4. V praktické části student provedl řadu měření, které ne zcela zužitkoval e části vyhodnocení výsledků. Hlavní přínos práce tedy vliv iontové kapaliny na měrnou vodivost elektrolytu pouze písemně zhodnotil v závěru. I přes výše zmíněné cíle práce byly splněny a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
C
Body
73

Posudek oponenta

Zatloukal, Miroslav

OPONENTNÍ POSUDEK diplomové práce p. Bc. Stanislava Suského – Elektrolyty pro sodno-iontové akumulátory s použití iontových kapalin Předložená diplomová práce se zabývá výzkumem elektrolytů pro nové systémy akumulátorů s využitím náhrady lithia sodíkem. Elektrolyty hrají důležitou roli v iontových akumulátorech, významně ovlivňují kapacitu, životnost a další parametry. Odstranění některých nevýhod lithiových systémů je náhrada lithia sodíkem. V první, teoretické části, jsou popisovány základní informace o akumulátorech, uvedeny jsou některé parametry elektrolytů, resp. materiálů pro sodíkové systémy. Obecně tato pasáž diplomové práce obsahuje velké množství nepřesností. Není možné je všechny v tomto posudku uvádět, proto jen některé – teoretická rešerše, kapacita –závislost na chemii a velikosti, elektronická vodivost?, práškování elektrod?, neaktivní vodivé ředidlo? Atd. Právě tak velké množství chyb a nepřesností výrazně snižuje celkovou úroveň práce. Některé kapitoly jsou uvedeny úplně zbytečně, protože patří do základů elektrotechnických znalostí –el.proud, el. napětí atd. Vzhledem k předmětu diplomové práce je příliš mnoho místa věnováno oblastem mimo zadání práce. Výsledky praktické části práce, resp. její úvodní části, jsou ve druhé části diplomové práce a bohužel i tady je velké množství nepřesností –sklon skenované rychlost skenovacího napětí, měrná elektroda … Měřicí metody jsou popsány dosti nepřesně, výsledky jsou uvedeny v tabulkách a v grafech. Pro určení potenciálového okna jsou uvedeny grafické formy, alespoň u jednoho vzorku by velikost okna měla být vyznačena. Výsledky by měly být v závěru zhodnoceny, navržen případný další směr výzkumu atd. Celkově práce nepůsobí dobrým dojmem a mám ten pocit, že diplomant s vedoucím práce příliš nekomunikoval a neposlal mu alespoň pracovní verzi. Přes velké výhrady k předložené práci, diplomant částečně plnil zadání a proto doporučuji přijetí k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 134701