AL HALABI, E. Analýza využití plovoucích FV elektráren v České republice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Bakalářská práce „Analýza využití plovoucích FV elektráren v České republice“ diplomantky Enas Al Halabi se zaměřuje na problematiku plovoucích fotovoltaických elektráren (PFVE), výběru vhodných vodních ploch pro jejich instalaci a na zjednodušeném návrhu PFVE pro vybranou vodní plochu. Teoretická část bakalářské práce lze rozdělit na 7 hlavních oblastí, a to popis plovoucích FVE a jejich součástí, přehled instalací ve světě, podmínky pro umístění včetně vhodnosti vodních ploch, základní informace elektrické bezpečnosti, dále kooperace mezi PFVE a vodními elektrárnami a porovnání výhod a nevýhod plovoucích FVE vůči pozemním instalacím. Praktická část obsahuje výběr vhodné vodní plochy pro instalaci a samotný základní návrh PFVE o výkonu 2,5 MWp v jižní části dolní nádrže vodního díla Nové Mlýny. Celkové zhodnocení je provedeno v závěru práce. Bakalářská práce je psána v anglické jazyce a snaží se pokrýt zadanou problematiku. U teoretické části by bylo vhodnější použití logičtějšího uspořádání kapitol. U kapitoly 8, problematiky elektrické bezpečnosti, je čerpáno pouze ze zahraničních zdrojů, chybí dohledání odpovídajících norem pro české prostředí. U praktické části se diplomantka zaměřuje i na vodní nádrže, které mají výrazné turistické využití, což může být problematické při umístění PFVE. Dále mezi vyhodnocovanými vodními plochami chybí technické vodní plochy, jako zatopené lomy apod., což s ohledem na větší vhodnost těchto ploch pro instalaci je překvapivé. Na druhou lze ocenit rozsah, kterým se diplomantka snažila danou problematiku popsat i samotný návrh PFVE. Umístění PFVE v jižní části dolní nádrže vodního díla Nové Mlýny lze označit za účelné, jak z pohledu nižšího rekreačního využití v této části nádrže, tak i blízkosti možného vyvedení výkonu z elektrárny či dokonce možnost kooperace PFVE s vodní elektrárnou. A to bez ohledu na připomínky ze strany správce vodního toku, který s ohledem na rozsah provozních a bezpečnostních otázek s umístění takového zařízení na vybrané vodní nádrži nepreferuje a doporučuje využití jiných technických vodních ploch. Na druhou stranu autorka uvádí příklady ze zahraničí, kdy na tento typ nádrží již byla PFVE umístěna. Úroveň bakalářské práce zbytečně snižují formální nedostatky a občasné chyby v textu, což ukazuje na nedostatečný čas na potřebné korekce. Na druhou stranu pozitivně hodnotím přístup k řešení bakalářské práce i účast na studentské konferenci EEICT 2021. I přes zmíněné připomínky práce naplňuje body zadání a až na několik výjimek je dobře graficky zpracována, proto hodnotím 80 body. K práci mám následující dotaz: 1. Proč mezi vybranými vodními plochami není žádná umělá vodní plocha technického zaměření, jako například zatopený lom, těžební jáma a podobně?
Studentka Enas Al Halabi zpracovala bakalářskou práci na téma „Analýza využití plovoucích FV elektráren v České Republice“. V úvodních kapitolách této práce provedla představení konceptu plovoucích elektráren včetně podrobného popisu některých již realizovaných projektů. Taktéž naznačila různá technická řešení aplikovatelná při návrhu takovéto elektrárny v podmínkách ČR. V 3. kapitole podrobně rozebrala výhody a nevýhody tohoto řešení oproti běžné instalaci FVE na volné ploše. Dále jsou v práci popsány základní komponenty elektrárny, důraz je kladen zejména na ty části, které jsou z hlediska technického řešení odlišné oproti konvenčním prvkům FVE. Studentka se v práci taktéž zabývá postupem při výběru vhodné lokality a systémy pro zajištění bezpečného provozu. Hlavní přínos práce, jak z jejího názvu vyplývá by měl spočívat v analýze využití plovoucích FV elektráren v ČR, bohužel zde postrádám podrobnější rozbor výběru vhodných lokalit. Nic méně tento fakt nelze studentce nijak vytknout, jelikož rozbor vhodných lokalit není zmíněn v žádném bodu zadání. Podrobně je rozebrána pouze lokalita nádrže Nové Mlýny, pro kterou je proveden základní návrh parametrů plovoucí FVE. V závěru je zdůrazněn potenciál plovoucích elektráren a možné nedostatky provedeného návrhu pro případná budoucí vylepšení. Samotná práce je na dobré úrovní, až na občasné typografické chyby. Drobným nedostatkem jsou ne zcela na sebe navazující kapitoly, ve kterých jsou často opakovány již uvedené informace. I přes zmíněné nedostatky hodnotím tuto práci jako zdařilou, s hodnocením 91 b. a doporučuju ji k obhajobě u SZZ.
eVSKP id 134925