PŘICHYSTAL, V. Komunikační ovladač a simulátor váhy Mettler Toledo ve Step7 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Pásek, Jan

Téma bakalářské práce pana Přichystala je neotřelé a přináší nový přístup k programování ovladače pro komunikaci PLC. Výhoda jeho řešení spočívá v tom, že ovladač je nainstalován přímo v PLC a komunikace s použitým zařízením (váhou) nepotřebuje PC, resp. Windows. Bakalář se seznámil s programovým prostředím Siemens TIA Portal V11, ze kterého využil STEP7 SCL pro vlastní programování komunikace a také WinCC flexible pro vytvoření ovládacího pracoviště váhy. Zadání nám poskytla firma COMPAS, která zároveň nabídla i případné konzultace, které pan Přichystal sporadicky využíval. Z kontaktů studenta se mnou jako s vedoucím práce jsem vždy věděl, že jeho práce „žije“. Jednalo se spíše o informativní schůzky, než o konzultace, vlastní práci bakalář tvořil samostatně, pracoval efektivně s literaturou a práci si dokázal dobře rozvrhnout. Při řešení své práce nenarazil pan Přichystal na zvláštní potíže, což je ale dáno i tím, že se na práci pečlivě teoreticky připravil. Svědomitost a pečlivost vyústila v dílo, které má velmi dobrou úroveň jako technická dokumentace projektu i jako manuál. Student při práci prokázal, že je hoden se ucházet o titul bakaláře v oboru automatizace a jeho práci doporučuji klasifikovat výborně - A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Janda, Karel

Předmětem bakalářské práce bylo vytvoření funkčního bloku, který bude zajišťovat komunikaci s vážním procesorem po síti Ethernet pomocí protokolu TCP/IP. Protože, ale reálná váha nebyla k dispozici, vytvořil student druhý funkční blok, který reálnou váhu simuluje. Student navíc projekt doplnil ovládacím panelem. Velice pozitivně hodnotím rozbor komunikační úlohy pomocí stavových diagramů. To umožňuje vidět komunikaci mezi zařízeními z komplexnějšího pohledu než jen jako pouhé zasílání dotazů a přijímání odpovědí. Též volbu programovacího jazyka, v tomto případě SCL, považuji pro tento typ úlohy za správnou. Dovedu si přestavit, že za zvládnutím jazyka SCL stojí mnoho hodin programátorského úsilí. Na druhou stranu pravděpodobně z toho důvodu, že váha nebyla k dispozici, z bakalářské práce úplně vypadla část zabývající se Ethernetem a TCP/IP komunikací. Očekával bych alespoň na teoretické úrovni popis Referenčního ISO/OSI modelu a hlavně mechanismus obsluhy Ethernetové komunikace v PLC. Vhodnější by též byla implementace simulátoru váhy do samostatného PLC tak, aby Ethernetová komunikace zůstala součástí projektu. Tuto problematiku též považuji za vhodnější do teoretického úvodu než popis programovacích jazyků PLC, který mi navíc přijde až příliš spjatý s jedním konkrétním výrobcem. Jazyk bakalářské práce je až na pár slabších míst čtivý.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 52454