ŠPINA, M. Porovnání parametrů vybraných typů komerčních lithium-iontových baterií [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Martin Špina se ve své práci zabývá porovnáním reálných a katalogových údajů různých výrobců lithných akumulátorových systémů různých konstrukcí a různých materiálových složení elektrod. Součástí práce je i životnostní testování, kdy na akumulátorech bylo provedeno 300 cyklů plného vytěžování s následným ověřením změn v původních charakteristikách. Práce potvrdila předpoklad, že konstrukce i materiálové složení má velký vliv na životnost i další parametry lithných akumulátorů. Student zpracoval diplomovou práci v rozsahu 146 stran včetně všech příloh. Práci rozčlenil do jedenácti základních kapitol. Teoretická část zahrnuje historii elektrochemických zdrojů, jejich přehled a úvod do problematiky lithných akumulátorů. Součástí je rovněž princip činnosti lithných akumulátorů, popis používaných konstrukcí a materiálů. Součástí je také popis degradačních dějů, které mohou v různých režimech provozu nastat. Praktická část popisuje experimentální pracoviště, návrh i praktické provedení experimentů a vyhodnocení naměřených výsledků. V teoretické i praktické části student postupoval samostatně, navrhoval a realizoval vhodná řešení k uskutečnění experimentů. I přes upozornění a doporučení komise u obhajoby semestrálního projektu II student v průběhu realizace experimentů prakticky vůbec nekonzultoval výsledky experimentů, což se bohužel negativně promítlo do procesu vyhodnocování naměřených dat a jejich interpretace. Konzultace s vedoucím práce v letním semestru bohužel probíhala až na úplný závěr semestru, dohodnuté termíny dodání částí diplomové práce byly odsouvány, k mnoha připomínkám nebylo ze strany studenta přihlíženo. Byla naměřena spousta experimentálních dat, ale vše výše zmíněné se projevilo nízkou úrovní interpretace naměřených průběhů bez snahy o hlubší rozbor a popis vlivů vnitřní struktury článků a materiálového složení, bez hledání analogií výsledků publikovaných v odborných článcích (v praktické části není jediná citace) atd. Získaná experimentální data mají výrazně vyšší vědecko-výzkumný potenciál než bylo publikováno v diplomové práci. Přes to vše konstatuji, že požadavky zadání student splnil, především při řízení experimentů postupoval iniciativně se zájmem o zpracovávanou problematiku. Předložená práce a její zpracování splňují požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
D
Body
69

Posudek oponenta

Libich, Jiří

Student Bc. Martin Špina se ve své diplomové práci zabývá problematikou lithium-iontových baterií, konkrétně srovnáním a analýzou komerčně dostupných lithium-iontových baterií. Samotné téma práce hodnotím jako aktuální a přínosné. Teoretická část práce představuje obecný úvod do problematiky lithium-iontových baterií. Uvedené v práci jsou relevantní, aktuální a logicky navazující. - V práci postrádám popis chemických dějů probíhající v lithium-iontové baterii během nabíjení a vybíjení související s Obrázkem 1 na str. 28. Po formální a stylistické stránce mám k práci několik připomínek: - Seznam klíčových slov je neadekvátně rozsáhlý, doporučená počet klíčových slov je 5-8 - V práci chybí odsazení odstavců prvních řádků odstavců - V práci jsou chybně grafy označeny jako grafy nikoliv jako obrázky, viz např. Graf 3 na straně 73. - Práce používaný rozdílné styly písma pro vlastní text a pro tabulky a grafy (obrázky) viz např. Tabulka 36, 38 atd. - Zarovnání dat v buňkách tabulek není vedeno „na střed“ viz např. Tabulka 8 - Graf (obrázek) č. 4 obsahuje nadbytečná desetinná místa - Graf (obrázek) č. 3 by pro lepší intepretaci dat měl mít vertikální osa rozsah 0 až např. 1,5 Ah. - Bylo by vhodné sjednotit názvosloví, část práce užívá termín „baterie“ v další části práce je ve stejném kontextu použito slovo akumulátor viz např. str. 41 první řádek textu - Tabulka 37 obsahuje řadu nadbytečných desetinných míst, v praxi je běžná přesnost na dvě desetinná místa. - Práce používá jako oddělovač desetinných míst tečky místo čárek např. Graf (obrázek) 18. Práce obsahuje dostatečně obsáhlý výčet bibliografických citací (49), především zahraničních zdrojů. Praktická část práce představuje rozsáhlou sérii experimentů (více jak 50 ks baterií) jejímž hlavním cílem bylo vyšetření baterií z pohledu cyklického stárnutí a jeho vlivu na kapacitu baterie. K praktické části mám nasledující připomínky: - V zadání práce jsou uvedeny pouze komerční lithium-iontové baterie, proč byla měřena i baterie Ni-MH tedy naprosto jiná technologie - Část práce věnující se impedanční spektroskopie působí velmi ledabyle a fakticky se omezuje na několik grafu a tabulku. - V práci postrádám vyjádření účinnosti jednotlivých cyklů při proudovém zatížení 0,1 C až 2 C Celkovou úroveň práce degraduje množství formálních nedostatků. Praktická část obsahuje řadu zajímavých výsledků jejich následné a vyhodnocení je průměrné až podprůměrné. Práce je v zásadě tvořena množstvím grafů a tabulek spolu s faktickými popisem získaných dat bez jakékoliv snahy o komplexnější analýzu. Práci i přes výše zmíněné nedostatky, doporučuji k obhajobě s hodnocením 60 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 141638