ČERVENÝ, Ľ. Kinetika neizotermické krystalizace polylaktidu s přídavkem vybraných činidel [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bálková, Radka

Práci pana Ľuboše Červeného hodnotím výborně. Vyzvednout je potřeba jak precizní zpracování dat pro vyhodnocení neizotermické krystalizace a aktivační energie krystalizace polylaktidu s vybranými činidly, tak dlouhá měření neizotermické krystalizace pozorovaná pod optickým polarizačním mikroskopem i pozorování povrchové morfologie vzorků po kalorimetrických měřeních a chemickém odleptání. Pozitivně také hodnotím samostatné studium odborných článků vztahujících se k tématu. Výsledky jeho práce odhalily slabiny či vhodnost vybraných kinetických modelů pro studované vzorky, a tím že se vymykají datům prezentovaných v literatuře, a to pro stejné nebo podobné systémy, rozšířily vhled do problematiky neizotermické krystalizace polylaktidu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce A
Závěry práce a jejich formulace B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků A
Využití poznatků z literatury B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Tocháček, Jiří

Diplomová práce Bc. Luboše Černého se zabývá studiem neizotermické krystalizace biopolymeru - kyseliny polymléčné (PLA) se sériií vybraných činidel u nichž bylo očekáváno, že budou v polymeru fungovat jako nukleanty. Činidly byly komerční nukleanty HPN-68L, HPN-20E, ZnSte a LAK-301, kinetika jejich krystalizace byla korelována s čistou PLA. Polymer byl termooxidačně stabilizován fenol-fosfitovým stabilizačním systémem. Neizotermická krystalizace byla realizována v diferenčním kompenzačním kalorimetru (DSC) při šesti různých rychlostech chlazení od 0.3 do 2°C/min. Byl stanovován obsah krystalického podílu (Xc), sledována morfologie krystalů a především kinetika krystalizace vyhodnocovaná několika různými metodami. Práce se zabývá problematioku chování PLA, která patří k zatím nejrozšířenějším biopolymerům majícím schopnost svými vlastnostmi alespoň zčásti konkurovat polyolefinům. Téma je proto velmi aktuální nejen z pohledu vědeckého, ale i z pohledu průmyslové aplikace, což je také důvod proč je mezi biopolymery v popředí zájmu. Práce diplomanta své zadání splnila, i když nenaplnila všechna očekávání a pouze jediný z testovaných nukleantů se ukázal jako dostatečně účinný a použitelný v reálné praxi. To je ale riziko každého výzkumu, polymerů obzvlášť. Jedinou věcí, kterou by oponent vytknul je málo pozornosti, které se dostalo rozdílným výsledkům měření krystalinity získaným dvěma různými metodaami, analýzy DSC vs. WAXS. Každá z těchto analýz přinesla jiné hodnoty a proto by vzájemná korelace těchto dvou metod a větší pozornost příčinám rozdílů byla na místě. Jinou připomínkou má oponent k závěru práce, který se z velké většiny soustředí na shrnutí výsledků měření, zatímco obecnějším závěrům, které z nich vyplývající stejně jako zhodnocení dané problematiky ve světle dosažených výsledků je věnován pouze poslední odstavec. I přes tyto připomínky oponent k předložené práci vážnějších výhrad nemá, práce je napsána přehledně bez gramatických chyb, je logicky členěná a pro čtenáře dobře čitelná. Oponent diplomovou práci doporučuje k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Logické členění práce A
Splnění požadavků zadání A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131299