PROCHÁZKA, A. Sonda pro zjištění stavu povrchu u hlavní malých průměrů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Malaník, Petr

Zařízení, které v rámci řešení této práce vzniklo, má sice všechny požadované vlastnosti, ale jejich úroveň a technické řešení celého zařízení je výrazně nižší než byl počáteční návrh. V průběhu celého řešení student prokazoval snahu a vyvinul dostatečné úsilí, aby dokončil alespoň kompromisní výsledek, který je funkční.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání považuji za obtížnější, jelikož vyžaduje znalosti v poměrně široké oblasti a zabývá se jak softwarem tak hardwarovým vybavením. Kvůli mnoha průtahům v rámci řešení zadání byla původní navrhovaná varianta postupně redukována. Zadání navazuje na spolupráci s Univerzitou obrany, v rámci které se pracuje na predikci poškození povrchu u hlavní s větším průměrem. Výsledkem tohoto zadání má být zařízení, které by umožnilo zkoumat tuto problematiku i u malých hlavní a rozšířit možnosti snímání oproti zatím normálně používaným endoskopům.
Práce s literaturou Student si dohledal většinou zdrojů sám, přičemž dbal připomínek a vyházel z doporučené literatury. Velká část literatury se vztahuje k HW řešení, případně dokumentaci použitých knihoven.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student aktivně pracoval na řešení po dobou obou semestrů, aktivně se účastnil konzultací, na které byl připraven a demonstroval postup řešení. Nicméně téměř žádný z vytyčených termín nezvládl dodržet. To se následně projevilo jako postupné nabírání zpozdění a během letního semestru musel být upraven původní návrh zařízení, aby jej bylo vůbec možné realizovat včas. Všechny zadané úkoly v průběhu řešení se povedlo studentovi splnit, ovšem většinou se jednalo o kompromisní řešení se zpožděním.
Aktivita při dokončování Téměř kompletní podoba technické zprávy byla dodána po domluveném termínu, ovšem stále včas na to aby bylo možné provést kontrolu. Student pečlivě zapracoval všechny navrhované změny a připomínky do textu práce. Většina dat z měření vznikla během týdne před odevzdáním a jejich zpracování bylo poněkud chaotické. Část technické zprávy věnující reprezentaci naměřených dat byla konzultována jen zběžně. Finální verze zařízení byla sestavována během 14 dní před odevzdáním a to hlavně díky zpozdění, které vzniklo při návrhu PCB.
Publikační činnost, ocenění Publikační činnost a ani žádná ocenění mi nejsou známa.
Navrhovaná známka
D
Body
63

Posudek oponenta

Goldmann, Tomáš

Kvalita technické zprávy je lehce podprůměrná. Pro realizaci zařízení bylo zapotřebí vyřešit spoustu úloh. Vzhledem k tomu, že zařízení bylo dotaženo do zdárného konce a plní požadovanou funkcionalitu, hodnotím realizační výstup nadprůměrně. S přihlédnutím k technické zprávě, realizačnímu výstupu a k hodnocení přesnosti profilometrie, jsem se rozhodl práci ohodnotit stupněm dobře (C) .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání V rámci práce je zapotřebí řešit mnoho různých úkolů, které zahrnují výběr hardwarových komponent, konstrukci zařízení a k tomu implementaci přidružených programů. Proto hodnotím zadání jako obtížnější.
Rozsah splnění požadavků zadání Ke splnění zadání nemám žádné výhrady.
Rozsah technické zprávy Rozsah technické zprávy je přibližně 65 normostran, a je tak v obvyklým rozmezím.
Prezentační úroveň technické zprávy 65 Práce je rozdělená do 7 kapitol, které na sebe logicky navazují. Nicméně mám výhradu ke kapitole 4 Návrh řešení, která kombinuje návrh jednotlivých části a zároveň jejích realizaci (například modul pro řízení LED). Z tohoto pohledu by bylo vhodné kapitolu pojmout jako Návrh a konstrukce zařízení . Na úvod kapitoly 5 Implementace se píše, že implementace se skládá ze sestavení hardwaru, nicméně o tom není v této kapitole ani zmínka. Určitě by bylo vhodné zlepšit logickou strukturu těchto kapitol. Princip technologie Time-of-Flight je popsán, jak v kapitole řešící měření vzdálenosti, tak i v profilometrii. Uvítal bych jeden podrobný popis, který by byl v profilometrii jen referován. Další výtka směřuje k obrázkům, které často nemají referenci v textu (např. Obrázek 2.1,2.3,4.1).
Formální úprava technické zprávy 65 V práci se občas vyskytují gramatické chyby, celkově by bylo vhodné některé pasáže přeformulovat. Co se týče typografie, tak se v práci vyskytují chyby, jako například špatný typ uvozovek, používání x místo matematického krát, občas chybí mezera mezi hodnotou a jednotkou, občas se vyskytuje desetinná tečka namísto desetinné čárky.
Práce s literaturou 85 Práce obsahuje celkem 44 bibliografických zdrojů, které se skládají z velké části z online zdrojů. Nicméně jsou relevantní k řešenému tématu.
Realizační výstup 85 Student mi demonstroval realizační výstup a názorně mi předvedl funkčnost jednotlivých částí zařízení. Zdrojové kódy programu obsahují komentáře a hlavičky souboru.  Výtku mám k vyhodnocení přesnosti profilometrie, kde student provedl zhodnocení dle jeho výroku v práci "lidským okem", což není úplně vhodná metoda pro hodnocení přesnosti.
Využitelnost výsledků Prototyp zařízení lze využít jako základ pro vytvoření zařízení pro profilometrii hlavní.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 148470