KOPOREC, L. Vliv plazmatické oxidace uhlíkové pracovní elektrody na její elektrochemickou odezvu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Majzlíková, Petra

Student Lukáš Koporec se ve své diplomové práci zabýval předúpravou tištěné uhlíkové pracovní elektrody v plazmatu a následně její charakterizací. V teoretické části práce student soustředil svoji pozornost na technologii tlustých vrstev, tlustovrstvé senzory, elektrochemii a pracovní elektrody v ní používané, cyklickou voltametrii, plazma a hodnocení smáčivosti povrchu. Tato část práce také zahrnuje dvě pěkně vypracované rešerše týkající se současného stavu problematiky tlustovrstvých senzorů a využití plazmatu pro jejich předúpravu. Teoretickou část práce student vypracoval zcela samostatně a použitá literatura zahrnuje také adekvátní množství anglicky psaných vědeckých publikací. V experimentální části práce se student věnoval předúpravě tištěné uhlíkové pracovní elektrody pomocí plazmatu, kdy studoval vliv několika různých parametrů nastavení používaného zařízení a doby působení plazmatu na vzorek. Původní i upravené vzorky elektrod následně charakterizoval pomocí rastrovací elektronové mikroskopie, měření kontaktního úhlu a cyklické voltametrie. Výsledky svých měření student přehledně zpracoval a v podobě tabulek a grafů shrnul v kapitole Výsledky a diskuze. Všechny uvedené výsledky vhodně okomentoval. K řešení diplomové práce student přistupoval aktivně. Využíval konzultací, pravidelně se účastnil dohodnutých schůzek a přicházel s návrhy experimentů, které v laboratoři samostatně realizoval. Formální stránka práce je na dobré úrovni, i když se studentovi nepodařilo odstranit všechny drobné nedostatky. Věřím, že tato práce splňuje požadavky kladené na diplomovou práci, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím ji stupněm B (87 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
87

Posudek oponenta

Prášek, Jan

Předmětem diplomové práce byla oblast elektrochemických senzorů pro detekci látek v roztocích. Student se měl seznámit s tlustovrstvými elektrochemickými senzory a studovat možnosti zlepšení jejich elektrochemických vlastností pomocí plazmatu. Úkol vyžadoval zpracování množství literatury z oblasti tlustých vrstev, elektrochemie, elektrochemických metod a plazmatického čištění povrchů. Zde student prokázal dostatečnou schopnost nalézt a použít nejen česky nebo slovensky psanou odbornou literaturu a materiály týkající se dané problematiky. Student splnil zadání v plném rozsahu. Jednotlivé části práce uspořádal v logickém sledu tak, že na celkem 57 stranách tvoří ucelený a souvislý pohled na řešení zadané problematiky. Kvalita zpracování této diplomové práce odpovídá požadovanému standardu. V teoretické části práce se student zabývá tlustovrstvou technologií, elektrochemií a elektrochemickými analytickými metodami a posouzení povrchu z pohledu smáčivosti. Velmi kladně hodnotím rešerši týkající se současného stavu využití plazmatu pro čištění tištěných elektrod. V praktické části práce se student zabývá modifikací pracovních elektrod senzorů pomocí plazmatu a vlastní charakterizací modifikovaných povrchů pomocí elektrochemických metod, rastrovací elektronové mikroskopie a měřením kontaktního úhlu. Naměřené výsledky z elektrochemických experimentů student zpracoval a vynesl do grafických závislostí, které dostatečně a výstižně okomentoval. Poněkud více informací bych uvítal pouze u vlivu plazmatické úpravy na hodnotu kontaktního úhlu. Formální zpracování diplomové práce je na dobré úrovni. Přesto se zde vyskytly drobné nedostatky, jako je horší kvalita některých obrázků v teoretické části, špatně propojené odkazy, drobné překlepy, apod. Ke gramatické stránce práce se vzhledem k jazyku práce nemohu vyjádřit. Svými výsledky práce výrazně přispívá k řešení problematiky v oblasti tištěných elektrochemické senzorů. Kvalita zpracování odpovídá požadovanému standardu. Práci doporučuji k obhajobě a klasifikuji ji hodnocením B, 86b.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 94010