ZOBANÍK, M. Mobilní aplikace pro naskenování logického obrázku a jeho vyřešení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Dyk, Tomáš

Student přistupoval ke své práci tvůrčím způsobem a většinu funkčních aspektů aplikace navrhl samostatně. Svůj postup pravidelně konzultoval, podařilo se mu vytvořit velmi dobrou aplikaci, která splňuje všechny požadavky. Text práce ale nebyl moc konzultován a proto celkově hodnotím práci stupněm C (dobře).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Student měl za úkol navrhnout a implementovat mobilní aplikaci, která nasnímá vytištěnou logickou hru Kódovaný obrázek, umožní uživateli ji dořešit na mobilu a pomůže mu případně s dořešením formou nápověd. Jedná se o středně náročné zadání. V rámci práce bylo nutné nastudovat principy zpracování obrazu, vývoje mobilních aplikací a techniky pro rozpoznání číslic. Zadání považuji za splněné.
Práce s literaturou Student pracoval s literaturou samostatně a vyhledával studijní prameny i nad rámec doporučení, která dostal.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student pracoval samostatně, byl po celou dobu aktivní a detaily svého řešení průběžně konzultoval. V rámci konzultací vždy představil znatelný pokrok.
Aktivita při dokončování Implementace mobilní aplikace byla dokončena včas. Text práce ale nebyl dokončen s dostatečným předstihem, finální verze práce se mnou nebyla konzultována.
Publikační činnost, ocenění Publikační činnost a ani ocenění mi nejsou známa
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Pánek, Richard

Práce se těžko hodnotí jako celek. Vyvinutá aplikace je velmi povedená, ale technická zpráva této úrovně vůbec nedosahuje, a navíc se jen vzdáleně blíží minimálnímu rozsahu. Přijde mi, že je v ní množství nedodělků, které, jen spekuluji, vznikly nedostatkem času. Pro lepší hodnocení by bylo potřeba zapracovat na úrovni jazyka a podrobněji rozvést množství přístupů a pojmů. V tomto stavu je práce podle mého názoru celkově nejlépe dostatečná.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání považuji za průměrně obtížné. Vyžaduje implementaci známých algoritmů pro rozpoznání číslic a detekci hran v mobilní aplikaci běžící na systému Android. Cílem je vše zaintegrovat do aplikace řešící "zakódovaný obrázek".
Rozsah splnění požadavků zadání Všechny body zadání byly splněny.
Rozsah technické zprávy Technická zpráva má pouze přibližně 34 normostran. Kromě části popisující pravidla pro řešení zakódovaného obrázku by všechny části mohly být více rozvedeny. Často jsou jednotlivé sekce v rámci kapitol vysvětleny jen jedním stručným odstavcem, který popisuje jen základní povrchní pohled na řešenou problematiku.
Prezentační úroveň technické zprávy 50 Logická struktura práce je dobrá, po úvodu následuje popis řešené problematiky, poté využitelné technologie, návrh, implementace a závěr. Ovšem rozčlenění takto krátké práce na 8 kapitol mi přijde nadbytečné. Kapitoly vysázené na 2-4 strany bylo možné spojit do komplexnějších: "Zpracování obrazu" a "Neuronové sítě" (řeší stejnou problematiku), "Návrh aplikace" a "Implementace" (logicky souvislé). Často mi chybí detailnější popis jednotlivých technologií, který je pouze na jednom krátkém odstavci (např. části: 2.2, 3.3, 3.4, 4.3, 4.4, 5.2, 5.3). Na tabulku 7.1 je vysázena dříve, než se na ni odkazuje. V části 7.2 se dvakrát odkazuje na další sekci 7.5, že se tam čtenář dozví více. Pokud jsou informace potřeba už v této části, měly by zde být uvedeny. Podobný problém je i v části 2.1, kdy se v posledním odstavci klasifikují konkrétní pravidla a uvádí jejich vlastnosti, které ještě nejsou čtenáři známy. Jsou uvedeny až dále v textu. Také se zde píše o "výskytu úseků", který je vysvětlen až v následující podsekci.  U obrázku 2.7 v popisu jsou uvedeny části (a)-(c), které ovšem na tomto obrázku nikde nejsou. V části 7.4 je uvedeno, že se zakódované obrázky ukládají v textovém souboru, ale nikde už není uvedeno, jak takový soubor přesně vypadá. Celkově čtenář nakonec pochopí, o čem se píše, ale nedozví se moc podrobností.
Formální úprava technické zprávy 65 Práce je vysázená v LaTeX šabloně a typograficky v pořádku. Po jazykové stránce je v práci množství nedostatků. Opakuje se neshoda přídavných jmen s podstatnými jmény. Chybí interpunkční znaménka, nebo jsou vysázena na začátek řádku. V práci jsou i překlepy a přebytečná nebo chybějící slova ve větách. Občas jsou použity spíše hovorové výrazy. Také nepovažuji za vhodné psát celý odstavec v první osobě jednotného čísla.
Práce s literaturou 75 Výběr literatury je podle mého názoru relevantní řešené problematice. Využívají se odborné publikace, tak odkazy na "online" zdroje. V práci je zřejmé, odkud byly informace čerpány. Pouze vysázení autora citací 10-12 je zvláštní a ve 3. citaci chybí sborník.
Realizační výstup 90 Z dostupné práce vyplývá, že vznikla velmi pěkná a funkční Android aplikace pro mobilní telefon, která umí vyřešit zakódované obrázky, které dokáže i sama naskenovat. Aplikace byla testována, sice na malém počtu 7 uživatelů, ale připomínky byly zapracovány do výsledné verze. Z testování vyplynula omezení na obrázky, které aplikace má. Zdrojový kód je dobře komentovaný. Na začátku každého souboru je uvedeno, jestli jej psal autor nebo byl vygenerován vývojovým prostředím.
Využitelnost výsledků Aplikace je využitelná širokou veřejností. Z textu jsem ale nezjistil, zda je dostupná přes úložiště aplikací pro android.
Navrhovaná známka
E
Body
58

Otázky

eVSKP id 156951