BENDA, P. Dílenská zvedací zařízení pro manipulaci v opravárenství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Předložená práce se zabývá zvedacími zařízeními, která se uplatňují v menších dílenských a opravárenských provozech. V úvodní části práce je provedena poměrně výstižná a stručná rešerše a v další části se práce zaměřuje na vlastní koncepční návrh hydraulického mobilního jeřábu pro daný účel s nosností 500 kg. Je proveden výpočet navrženého zařízení s důrazem na analýzu silových účinků a pevnostní kontrolu hlavních komponent. Součástí práce je i částečná výkresová dokumentace. Při své práci autor využíval jak běžných znalostí, získaných v průběhu svého studia, tak i řadu zdrojů z odborných publikací a internetu. Za těžiště práce lze považovat návrh nosné konstrukce malého hydraulického jeřábu. Jedná se o složitou prostorovou konstrukci, kterou autor s ohledem na symetričnost úlohy a také předpokládaný rozsah bakalářské práce řešil jako rovinnou. Práce je zpracována pečlivě. Dle řešené problematiky a s ohledem na svůj charakter má práce přiměřený rozsah a je v ní však i několik nedostatků věcného i formálního charakteru. Konkrétně se jedná o: - drobné překlepy, - deformační podmínka uvedená v kapitole 3.2.2 je s ohledem na tvar vzpěr a polohu vůči „stojanu“ dosti nerealistická, ale s ohledem na to, že skutečné napětí v místě D bude nižší než výpočtové, lze toto zjednodušení akceptovat. - v práci postrádám návrh a pevnostní kontrolu vzpěr, které je s ohledem na výše uvedenou zjednodušující podmínku (a výpočet velikosti síly FD v kap. 3.2.2.) nezbytné, - nevhodné označení směru působení momentu MH na obr. 27, - nosná konstrukce v místě umístění čepů musí být zesílená navařenými plechy, - tlaková maznice (pos. 17 – výkres sestavy) je pro údržbu nepřístupná. Předložená je původní, a i přes výše uvedené drobné nedostatky formálního i věcného charakteru má solidní úroveň a je plně v souladu se zadáním. Petr Benda ve své bakalářské práci prokázal nezbytné znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce či pokračování v dalším stupni studia.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Práce s literaturou včetně citací B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Zeizinger, Lukáš

Bakalářská práce studenta byla zaměřena na provedení kritické rešerše a konstrukčního návrhu dílenského zvedacího zařízení pro manipulaci v opravárenství. Autor ve svých výpočtech kombinuje mezní stav pružnosti a mez kluzu, což snižuje jejich přehlednost. Student jako svůj vstupní předpoklad bere ojedinělý stav (zvedané břemeno bude ideálně zavěšeno a manipulace bude probíhat po ideálně rovné a pevné podložce). Což na rámec bakalářské práce naprosto dostačuje, ale pro další vyhodnocení bezpečnosti by bylo potřeba vytvořit kombinační předpoklady zatížení a s nimi dále operovat. V textu bakalářské práce se vyskytuje několik gramatických, typografických a jiných chyb. Cíle bakalářské práce vyjmenované v zadání byly autorem splněny v plném rozsahu a na požadované úrovni, a proto bakalářskou práci studenta doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 100836