MARŠÁLKOVÁ, L. Měření dechové frekvence [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Slečna Leona Maršálková se měla ve své bakalářské práci zabývat měřením dechové frekvence. Z toho pak vyplynulo, že musela prostudovat možnosti měření dechové frekvence, zabývala se i možnostmi jejího využití pro terapii. Provedla literární rešerši, která byla zaměřena na popis principů a zařízení, které jsou k měření dechové frekvence využívány. Vzhledem k tomu, že cílem bakalářské práce byl návrh obvodu pro snímání dechové frekvence a jeho realizace, musela se zabývat i vlastnostmi jednotlivých typů snímačů. Výstup z navrženého obvodu pak byl vstupem pro virtuální měřič dechové frekvence vytvořený v programovém prostředí LabView. Od navrženého měřiče bylo zadáním požadováno, aby byl schopen zobrazit dechovou křivku, hodnoty dechové frekvence, případně dobu nádechu a výdechu s tím, že jeho funkce měla být ověřena praktickým měřením. Z požadavku na testování měřiče dechové frekvence na pokusných osobách pak vycházel požadavek na konstrukci snímače, kdy bylo nutno zachovat určité hygienické podmínky při jeho provozu. Z možných snímačů zvolila slečna Maršálková perličkový termistor. Jeho zapojení v obvodu a požadavky na pomocnou elektroniku pak byly z části ovlivněny skutečností, že měřenou veličinou byla pouze dechová frekvence a tvar dechové křivky nebyl důležitý. Z toho pak vyplynulo, že nelineární charakteristiku NTC perličkového termistoru použitého jako čidlo nebylo nutno linearizovat. Slečna Maršálková v souladu se zadáním navrhla a realizovala jak snímač, potřebnou elektroniku a virtuální měřič dechové frekvence v prostředí LabView. Při praktických testech byla ověřena funkčnost kompletního měřiče dechové frekvence. Zadání bylo splněno. Proto doporučuji bakalářskou práci slečny Leony Maršálkové k obhajobě a navrhuji bodové hodnocení 95 bodů.
Cílem bakalářské práce byl návrh a realizace obvodu a obslužného programu pro měření dechové frekvence. Práce má rozsah 46 stran a je celkem členěna do 6 kapitol. V prvních dvou kapitolách je představena teorie plicní ventilace a způsobu měření. V kapitole 3 se studentka zabývá jednotlivými čidly, které lze využít pro samotné měření. V kapitole je dále popsán samotný návrh hardwarového řešení, vše je podloženo výpočty. V poslední kapitole se studentka věnuje návrhu programu v prostředí LabVIEW a zhodnocení. Zde není zcela jasné, z jakého úseku se počítá průměrná dechová frekvence. Navržené řešení je zcela funkční a dostatečně otestováno. Zadání práce je tedy splněno v celém rozsahu. Po formální stránce je práce na výborné úrovní, členění je velice přehledné, rovněž chválím velice bohatou použitou literaturu. Jen seznam literatury by měl být seřazený abecedně. Předložená práce tak splňuje všechny požadavky kladené na kvalitu i zpracování závěrečných prací.
eVSKP id 51805