DOLOBÁČ, D. Automatizace přístupu k testovacím souborům pro vibrační systém [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Cílem bakalářské práce byla realizace softwarového řešení obousměrného přístupu k testovacím souborům pro vibrační systém ve Zkušební laboratoři CVVOZE. Student měl nastudovat strukturu testovacích souborů pro řídící systém SWR1200 vibračního systému firmy RMS a navrhnout a realizovat řešení, které zajistí přenos potřebných dat o zkoušce z databázového systému zkušebny do testovacích souborů, a naopak z testovacích souborů zpět do databázového systému. Sestavenou softwarovou knihovnu měl student za úkol vhodně dokumentovat a dále ji měl využít pro sestavení aplikace, umožňující operátorovi zkušebny kontrolovanou manipulaci při vytváření testovacích souborů. Povaha zadání práce umožňovala bezproblémovou realizaci i bez fyzického přístupu do zkušební laboratoře, v nutných případech byl studentovi pro práci zajištěn vzdálený přístup na počítač v laboratoři. Student na vlastní realizaci práce pracoval průběžně již od okamžiku převzetí zadání, pracoval samostatně a dle svých časových možností velmi aktivně, dobře si rozvrhl časový plán a věnoval práci dostatek času. Návrh a jeho výstupy konzultoval pravidelně, v tomto bodě velmi kladně hodnotím jeho zodpovědný přístup a vzornou komunikaci. Konzultace probíhaly formou hovorů v aplikaci MS Teams. Zadání bakalářské práce bylo z pohledu vedoucího práce splněno, celkově byl student při realizaci svázán požadavky zkušebny, které mu neposkytovaly příliš široký prostor pro vlastní realizaci. S tímto omezením si však student bez problémů poradil a prokázal velmi dobrou invenci zvláště při práci s databázovým systémem zkušebny. Realizační výstup tak nabízí velmi dobrou využitelnost z pohledu zadavatele. Jazykovou úroveň práce ve slovenštině nemohu plně ohodnotit, zdá se však být dobrá. Prezentační úroveň práce je v rámci mého pohledu (subjektivně deformovaného pohledu zadavatele) také na velmi dobré úrovni. Po formální stránce mohla být ještě vylepšena úprava práce. Student celkově prokázal výborné bakalářské schopnosti, proto navrhuji hodnocení 92 bodů / A.
Předložená práce Automatizace přístupu k testovacím souborům pro vibrační systém má rozsah 50 stran. První část je popis využívaných prostředků, kde student čerpá z literatury (převážně dokumentace přístrojů a programového vybavení), další část týkající se návrhu aplikací je vlastní prací studenta. V práci se vyskytují chyby, často nastává situace, kdy je název kapitoly/bloku posledním řádkem na stránce. Některé termíny (např. tab. 1.2 Level, Index) nejsou v práci popsány. Tabulky jsou nepřehledně rozděleny na dva „řádky“ přičemž by se vešly i na řádek jeden. Při komentáři programu není jasné, jaké jsou „předvolené hodnoty“, na které se nastavují proměnné. U popisu tabulek v kapitole 1 by bylo vhodné uvádět datové typy proměnných a jak se realizují prázdné položky. V kapitole 1 je rozbor stávajícího SW, především formátu tabulek s daty. Doplnění o grafickou podobu zadávaných dat by zpřehlednilo údaje z tabulek. V kapitole 2 je návrh SW řešení – zde se používají termíny: zkouška, profil, testovací soubor (co obsahuje?), záznam, které nejsou detailně vysvětleny, což může vést k problémům s pochopením dalšího textu. Dále se zde nachází poměrně detailní rozbor SQLite pro práci s daty aplikace. Zde se prolíná návrh tabulek a vazeb, s realizací a vizualizací, což velice ztěžuje orientaci (např. 2.6.3). V kapitole 3 popisuje realizaci knihovny. Tato kapitola mohla být rozšířena o přehled tříd, s jejich základní charakteristikou a návazností na činnosti uvedené v předchozí kapitole. V kapitole 4 dokumentuje vlastnosti vytvořených aplikací, včetně zhodnocení jejich činnosti. Přiložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta.
eVSKP id 134861