KORVAS, J. Rychlé teplotní procesy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Cílem bakalářské práce realizované ve spolupráci se společností Solartec s.r.o bylo sestrojení zařízení pro vytvrzování pasty používané na připojování solárních článků k měděným páskům. Toto zadání se podařilo splnit v celém rozsahu s výjimkou dosažení požadované teploty na celém solárním článku. Řešení tohoto problému je však v práci uvedeno. Pro zpracování teoretické části práce bylo použito málo zdrojů, student čerpal převážně z anglické literatury. Při realizaci zařízení student postupoval zcela samostatně, funkčnost zařízení byla ověřena měřením teplotních profilů. Formální provedení je na velmi dobré úrovni, práce je přehledná, jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Práci doporučuji k obhajobě.
Diplomová práce pana Jana Korvase byla řešena pro potřeby společnosti Solartec. Cílem práce byl návrh zařízení pro vytvrzování vodivého lepidla a provedení demonstrativních experimentů pro ověření jeho čínností. Po odborné stránce je toto zadání středně náročné, vyžaduje však poměrně doboru orientaci v problematice solárních článků a v návrhu elektronickcých obvodů. Experimenty, které byly podle zadání nutné k ověření činnosti zařízení, byly nepochybně časově náročné. Text diplomové práce má 30 stran. V příloze je náčrt s rozměry zařízení, jeho model a schéma zapojení PWM regulace. Teoretická část, která tvoří přibližně polovinu rozsahu práce, je rozdělena do čtyř kapitol. Je zde vysvětlena podstata rychlých teplotních procesů a je zde také stručně popsáno jejich použití při výrobě fotovoltaických článků. Konstrukční řešení navrženého zařízení je (poměrně stručně) popsáno v kapitole “5 Návrh zařízení“. Jedná se o posun teplotní komory pomocí elektromotorku s řízenými otáčkami, uspořádání tepelných zářičů a řízení jejich výkonu. Zde mám výhradu k blokovému schématu na obr. 8 - pro pochopení činnosti regulátoru PWM je nezbytné, aby byl u spínače MOSFET uveden také usměrňovací můstek. Dosažené výsledky jsou shrnuty v kap. “6 Měření teplotních profilů.“ Naměřené teplotní profily odpovídají konstrukčnímu uspořádání zařízení a dodanému výkonu pro tepelné zářiče. Při optimálním nastavení bylo požadované teploty i odpovídajícího teplotního profilu dosaženo. Zadání práce zahrnující ověření činnosti zařízení tedy bylo splněno. Drobné chyby vyskytující se v práci: Str. 9., odst.3. : “ ... jako zdroj energie je použito wolfram-halogenových výbojek …“ ; Wolfram-halogenové trubice nejsou výbojky. Str.20 a str.21: U grafů chybí rozměry na horizontální ose. (Na str. 25 je již rozměr ve stejném typu zobrazení uveden). Str. 22: V obr. 16 je dosažená teplota onačená jako “ .. maximální výkon zářičů.. “ Protože se jedná spíše o přehlédnutí při závěrečné editaci, tyto nedostatky celkovou úroveň práce nesnižují. Pan Jan Korvas ve svém bakalářském projektu prokázal, že je schopen samostatné tvůrčí práce technického charakeru. Zadání práce bylo v plném rozsahu splněno. Bakalářskou práci pana Jana Korvase proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 74201