LEINWEBER, L. Ustálený chod vedení 110 kV [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Blažek, Vladimír

Bakalářská práce se zabývá výpočtem ustáleného chodu vedení 110 kV různými způsoby. Diplomant ji rozčlenil do osmi na sebe logicky navazujících kapitol. V úvodních pěti kapitolách práce pojednal teoreticky o řešení ustáleného chodu sítí vvn a zvn. Ve druhé, praktické, části práce vypočítal šesti způsoby hodnoty hledaných veličin na začátku vedení při zadaných poměrech na jeho konci. Výsledky práce, poměry na začátku vedení, poměry na vedení při chodu naprázdno a nakrátko při náhradě vedení "T" článkem a porovnání přesnosti vypočtených hodnot veličin, zjištěných různými způsoby, jsou uvedeny v závěru práce v sedmé kapitole. Připomínky k práci a otázky k obhajobě: 1) str.19: ve kterém místě vedení je napětí a proud, udaný r. (3.18) a (3.19) (chybí index u veličin na levých stranách rovnic); vzorce (3.22) a (3.23) jsou chybné. Pravděpodobně byly převzaté z [1] ze str.135, kde je v nich místo činitele šíření "gama" uvedená chybně konstanta útlumu "alfa" 2) str.36: r. (5.23) pro konstantu B je špatně 3) str.37: ve fázorovém diagramu, obr.5-8, jsou špatně popsané úbytky napětí. Místo proudu I má být proud I´a naopak 4) str.51: názvu kapitoly 6.8 "Řešení pomocí nahrazením řadou" nerozumím Bakalářská práce splňuje požadavky zadání a proto ji navrhuji přijmout k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) E 10/20
Formální zpracování práce D 12/20
Využití literatury B 8/10
Splnění zadání A 48/50
Navrhovaná známka
C
Body
78

Posudek oponenta

Paar, Martin

Práce pojednává o výpočtu ustáleného chodu a analýze přesnosti výpočtů při použití několika typů náhradních dvojbranů. V teoretickém úvodu je nástin problémů při řešení ustáleného chodu na vedení vvn a zvn a možnosti zjednodušení za použití čtyřpolů. Mezi zvolené standardní náhrady si autor zvolil náhradu pomocí T-článku, PI-článku, Gama-článku.a také, ne příliš často užívaný, Steinmetzeův článek. V praktické části jsou provedeny výpočty pomocí těchto náhrad i pomocí přesného řešení. Pro analýzu zvláštní případů ustáleného chodu - chod naprázdno a nakrátko - byl použit článek typu T. V závěru práce autor porovnává přesnost výsledků dosažených různými metodami řešení. K práci mám následující připomínky: - V "Seznamu symbolů a použitých zkratek" nejsou uvedeny jednotky. - Úvod práce je velmi strohý a autor v něm užívá pro technický text nevhodné výrazy (např. koukat) i poněkud zvláštní větnou stavbu. - Na straně 16 chybí citace - Na straně 19 rovnice (3.22 a 3.23) a jejich popis logicky nenavazuje na zbývající část kapitoly. - Obrázky a schémata jsou z části provedeny pomocí grafických programů a z části oskenovaním ručně kreslených obrázků. Tento postup je pro tento typ práce naprosto nevhodný. - Použití 1. osoby jednotného čísla v abstraktu a závěru. Tento gramatický styl se v technických textech neužívá. I přes tyto nedostatky práce splňuje všechny body zadání, proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 16/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
D
Body
69

Otázky

eVSKP id 32617