NĚMEC, R. Systém pro ovládání počítačové prezentace s využitím gest [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student představil velmi dobře a komplexně zpracovanou práci. V rešerši přehledně přibližuje různé varianty ovládání počítačové techniky s využitím rozličných principů a moderních senzorů, mimoto se zabývá rozborem konstrukce těchto senzorů. Rešerše je rozsáhlá a je bohatě citována. Jen některé menší prvky rešerše jsou nadbytečné, např. ukázka programovacího prostředí zvoleného mikrokontroléru. V praktické části jsou vhodným způsobem prezentována navržená gesta spolu s vývojovými diagramy a ukázkami získaných signálů a detekovaných oblastí. Gesta jsou pro názornost doplněna vhodnou fotodokumentací. Student zkonstruoval funkční zařízení, na kterém navržená gesta ověřil. Zařízení bylo úspěšně prezentováno také ve studentské soutěži. Technické zpracování a dokumentace jsou na velmi dobré úrovni, kladně hodnotím komplexnost zpracování a řešení technického problému, zahrnující SW řešení a HW a konstrukční část. Student se během semestru projektu věnoval velice aktivně, pracoval naprosto samostatně, výstupy a ukázky průběžně představoval vedoucímu práce. Velice kladně proto hodnotím aktivitu studenta. Celkově student splnil zadání a prokázal své odborné schopnosti.
Student se ve své práci zabýval návrhem a realizací systému pro ovládání počítačové prezentace pomocí gest. Předložená práce má rozsah 79 stran je členěné do šesti kapitol včetně úvodu a závěru. V teoretické části práce student popisuje jak existující technologie pro ovládání PC, tak i principy senzorů. Tato část tvoří dobrý přehled do používané technologie. V praktické části práce se student věnuje výběru vhodných komponent, realizaci a především vyhodnocení navrženého systému. Bohužel v této části již texty nepůsobí tak přehledně. Jsou zde kombinovány zcela nadbytečné informace, například Obr. 25 Ukázka programovací prostředí Arduino IDE je naprosto irelevantní, podobně jako Obr. 56 a Obr. 57. Stejně tak uvádění převzatých obrázků o rozložení pinů vývojové desky Obr. 26, Obr. 29. Rovněž není potřeba v diplomové práci detailně popisovat a uvádět grafy průběhů komunikace I2C, UART apod., protože to lze považovat za základní znalost. Rovněž postrádám důvod uvedení Tab. 7. Jedná se pouze o ukázku dat, která nemají žádnou relevanci. Struktura dat lze popsat stručněji a přehledněji. Kladně hodnotím popis jednotlivých gest a způsob jejich detekce. Navržený systém byl realizován včetně softwaru pro zpracování a detekci gest. Celý systém je následně testován a dosažené výsledky jsou diskutovány. Nicméně kapitola 5.2 „Návrhy pro zlepšení zařízení“ celou práci spíše sráží. Nabízí se otázka, proč student nedoplnil zařízení o indikační LED, když v této kapitole popisuje, že je to snadné, podobně jako tlačítko pro změnu citlivosti myši? Zmínka o využití neuronových sítí je spíše takovým výkřikem do tmy a spíše ukazuje na to, že student této problematice příliš nerozumí. Velké nároky na neuronové sítě jsou ve fázi učení, ale naučenou neuronovou síť lze na ESP32 zcela normálně provozovat. Po formální stránce, je práce na dobré úrovní. V některých částech se objevují trochu netypické slovní spojení např.:“buffer se vyčistí“. Použitá literatura představuje soubor relevantních a aktuálních článků. Výtku mám pouze ke formátu citace (online – dostupné z doi). Zadání práce považuji bez výhrad za zcela splněné, ale s přihlédnutím k uvedeným výtkám hodnotím stupněm B/80 bodů.
eVSKP id 134430