FABIÁN, J. Rozpoznávání obličeje ve videu a jeho využití v policejní práci [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Šedrlová, Magdalena

V práci „Rozpoznávání obličeje ve videu a jeho využití v policejní práci“ poskytuje Jan Fabián logický a ucelený přehled vývoje této technologie až po současné využití a vyváženě analyzuje jak možné přínosy, tak rizika, která s sebou tato technologie nese. Po obsahové stránce bylo zadaní naprosto naplněno. Práce je správně a přehledně strukturovaná a autor čerpá z velkého množství relevantních zdrojů. Taktéž velmi oceňuji autorovu vlastní iniciativu a kontaktování několika českých subjektů včetně policie, což bohužel ale nakonec není v práci nijak doloženo. Jazykově je práce na velmi dobré úrovni s jen ojedinělými chybami v použití slovesných časů a autor se bez výjimek drží formálního akademického stylu. Celkově práci shledávám jako velmi zdařilou a vzhledem k absolutnímu minimu výtek, které k ní mám, navrhuji známku A (95 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Šťastná, Dagmar

Cílem předkládané bakalářské práce je popsat trendy v technologiích rozpoznávání obličejů a jejich využití v práci policie či jiných bezpečnostních složek. K dosažení daného cíle autor práce prostudoval jak dostupné tištěné publikace, tak internetové zdroje, které uvádí v seznamu literatury. Autor prokázal, že je schopen z dostupné literatury a zdrojů provést rešerši a téma zpracovat, logicky uspořádat do kapitol a podkapitol, a v neposlední řadě správně v textu citovat použité zdroje. Cílem práce bylo rovněž popsat aktuální využití technologie v práci policie. Autor se v textu zmiňuje, že oslovil vybrané bezpečnostní složky v ČR s dotazy týkající se technologie rozpoznávání obličejů, ale nikdo z dotázaných neodpověděl (viz. strana 27 a 35). Toto není považováno za chybu, ale autorovi lze vytknout, že ke své bakalářské práci nepřiložil znění zaslaných otázek či použitý dotazník včetně seznamu vybraných bezpečnostních složek v ČR, které oslovil. Autor dodržuje formální úpravu bakalářské práce, která je přehledná a logicky členěna na kapitoly a podkapitoly. S ohledem na styl vědy a techniky bychom v textu našli i ojedinělé případy, kdy autor nevyužívá struktury substantivních skupin, které jsou typické pro tento styl, například místo použitého the detection of the face je vhodnější zvolit the face detection, the development of software – the software development, classification of methods of identification – classification of identification methods, apod. Celkově je však jazyková úroveň bakalářské práce dobrá, bez výkyvů v úrovni používání jazykových prostředků či větné stavby. Práci doporučuji k obhajobě s hodnocením B (85 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 127167