DANOVIČ, J. Eliminace degradačních procesů kovových tenkých vrstev [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Student Jakub Danovič se ve své práci, zadané Ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou eliminace degradačních procesů kovových tenkých vrstev. V teoretické části se student věnuje problematice a způsobům vytváření tenkých vrstev různými metodami, způsobům čištění substrátů, a také se zaměřuje na degradační procesy kovů a možnosti ochrany tenkých kovových vrstev. Vpraktické části student vytvořil několik vzorků tenkých kovových vrstev, které následně vystavil různým tepeným podmínkám při zrychleném stárnutí. Při tomto stárnutí vycházel z příslušných norem. Následně zjišťoval pomocí různých metod, zda došlo za daných podmínek k degradaci ochranných vrstev a tenkých kovových vrstev. Dále se student zaměřil i na ověření výrobcem udávané maximální tepelné odolnosti ochranných povlaků. Formální zpracování práce je slabší. Rovněž využití a práce s literaturou má jisté nedostatky - student použil poměrně málo zdrojů literatury, stejně tak seznam literatury není seřazen ani chronologicky a ani abecedně. Kapitola 4 „Degradační procesy kovů“ působí velmi stroze na to, že je práce zaměřena mimo jiné právě na problematiku degradačních procesů kovových tenkých vrstev. Kapitolu 6 student nazval „Teoretická část“, ale předpokládám, že se mělo jednat o část praktickou vzhledem k jejímu obsahu. V práci postrádám podrobnější rozepsání procesů zrychleného stárnutí podle příslušných norem. Kladně musím hodnotit studentovu práci s přílohami, na které se v průběhu textu podle potřeby odkazuje. Také většina obrázků je vlastních. Vyjímkou je Obr. 2 na straně 2, který je pravděpodobně převzat z literatury [1], ale není citován. U Obr.16 na straně 36 student neuvádí o vzorky jakého materiálu jde. Některé obrázky v praktické části práce jsou hůře čitelné, případně znehodnocené odrazem fotografa při pořizování fotodokumentace. I přes zmíněné nedostatky a nepravidelnou aktivitu studenta během řešení a zpracování práce, student splnil zadání v celém rozsahu. Proto práci hodnotím známkou B a doporučuji k obhajobě.
Student Jakub Danovič se ve své práci věnuje eliminaci korozních vlivů na tenké vrstvy kovových materiálů. Jako výchozí materiál pro realizaci vzorků student využil Hliník a Titan, které už sami o sobě mají různou korozní odolnost. Získané tenké vrstvy pak student opatřil ochrannými povlaky, které měly zabraňovat degradaci tenkých vrstev. Takto získané vzorky byly následně podrobeny experimentálnímu zkoumání. Práce je rozdělena na 7 kapitol, které na sebe plynule navazují. Přičemž kapitoly jedna až pět popisují tenké vrstvy, výchozí substráty a metody jejich přípravy, metody tvorby tenkých vrstev, degradační procesy, ochranné vrstvy a tak poskytují teoretický úvod do dané problematiky. Kapitola šest je pak věnována experimentální části práce. Práci bych vytkl následující nedostatky - v práci se vyskytuje malé množství stylistických chyb, gramatických chyb a překlepů. U obrázku č.2 není uvedeno, z jaké literatury byl převzat. Odstavec na straně 33 a 52 jsou nevhodně uspořádány, kdy dochází k rozdělení jedné věty na více řádků či k nepřiměřeným mezerám mezi slovy. Kapitola 6 nese název „Teoretická část“ a zároveň je v prvním odstavci popisováno, že se jedná o teoretickou část, přičemž se o teoretickou část nejedná, jde o část praktickou. V popisku u obr. 16 není uvedeno, o jaký materiál se jedná. Dále v tabulce č. 2 je uvedeno - koncentrace plynu 100 %, s touto hodnotou souhlasím, ale hodnota 50 v této buňce měla udávat průtok pracovního plynu, který rozhodně není v ccm. Na straně 48 student popisuje, že vzorek připojoval na svorku „referentní diody“, zde patrně patřilo „referentní elektrody“. Průběhy zaznamenané v grafech, by bylo vhodnější proložit z důvodu nepropojení všech bodů. Vhodné by bylo proložit zejména graf. č. 3, kde vlivem průměrování naměřených hodnot vznikla dvojitá čára. Velká část fotografií vložených v praktické části je nevalné kvality. V textu není uvedeno, podle jaké normy bylo testování degradace prováděno. Zmínka o této normě je zmíněna až v závěru, a to pouze označením příslučné normy bez konkrétnějšího upřesnění. V práci bych tedy předpokládal teoretický úvod k této zkoušce s popisem jejích parametrů. Pro vypracování práce bylo použito poměrně málo literatury. Popisky příloh nejsou uváděny, stejným způsobem jako tomu bylo v předchozích kapitolách v práci. Odkazy na literaturu v textu nenavazují chronologicky za sebou, očekával bych tedy seřazení seznamu použité literatury v abecedním sledu, avšak literatura není ani chronologicky a ani podle abecedy. Odborná úroveň práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 74341